Noriko Ogawa

Noriko Ogawa

Japonia

Noriko Ogawa międzynarodową renomę zdobyła, odnosząc sukces podczas Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Leeds. Dziennikarze gazety „Telegraph” stwierdzili, że „zachwycająco poetycki sposób gry wyróżnia Noriko spośród pianistów jej pokolenia, a wykonanie dzieł Debussy’ego dla BIS Records tylko potwierdza dogłębne zrozumienie twórczości tego kompozytora”.

Roger Vignoles, pracujący dla radia BBC Radio 3, oceniając jej płytę, powiedział: „Jeśli chcesz, aby brzmienie Debussy’ego przywodziło na myśl butelkę schłodzonego białego wina, Noriko Ogawa jest pianistką dla ciebie”. Noriko Ogawa nagrywa na wyłączność dla BIS Records i w kwietniu wydała swój nowy album z Thomasem Zehetmairem i Musikkollegium Winterthur. Artystka wykonuje nie tylko utwory Mozarta, Rachmaninowa, Satiego, Debussy’ego, ale sięga także po dzieła współczesnych kompozytorów, m.in.: Alexandra Tcherepnina, Vagna Holmboego czy Yoshihiro Kanno. Jej artystyczne portfolio jest niezwykle bogate i zawiera ponad 30 albumów. Dyskografia artystki obejmuje nagrania kompozycji Tōru Takemitsu Riverrun (nagroda Editor’s Choice przyznana przez pismo „Gramophone”) czy Modesta Musorgskiego Obrazki z wystawy (nagroda Critics’ Choice przyznana przez „Magazyn Muzyczny” BBC). Jej wykonanie dzieł wszystkich Debussy’ego oraz solowe wykonania utworów Erica Satiego cieszą się uznaniem krytyków.

W sezonie artystycznym 2020/2021, pomimo pandemii COVID-19, Noriko Ogawa udzielała się na scenie muzycznej i angażowała w szereg przedsięwzięć. Ostatnio występowała podczas Koncertu Noworocznego z Metropolitan Orchestra w Tokio i zagrała V Koncert fortepianowy Beethovena z Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, III Koncert fortepianowy Beethovena z Hiroszimską Orkiestrą Symfoniczną, dawała także recitale solowe oraz grała w duecie podczas Festa Summer w Muza Kawasaki Symphony Hall. Pianistka zagrała koncert emitowany online z artystką wizualną Irene Sanderson w Netherby Hall, wystąpiła online w duecie z saksofonistą Huwem Wigginem przy wsparciu organizacji The Royal Over-Seas League, występowała podczas koncertów charytatywnych emitowanych online dla Soundabout oraz Towarzystwa Japońskiego w Wielkiej Brytanii.

Artystka wykłada w Guildhall School of Music and Drama oraz w Tokyo College of Music, jest zapraszana do prowadzenia kursów przez wiele instytucji muzycznych na całym świecie. Noriko Ogawa nie zawiesiła działalności edukacyjnej mimo pandemii, ucząc face to face lub online (w zależności od nałożonych restrykcji), udzieliła także lekcji mistrzowskich w Royal College of Music oraz prowadziła Yamaha Masterclass w Tokio dla studentów z Seulu, wykładała podczas wirtualnej edycji Chetham International Piano Summer School oraz w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Hamamatsu.

Oprócz ożywionej działalności koncertowej oraz edukacyjnej artystka regularnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych. W ostatnim czasie była jurorką podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds, Międzynarodowego Konkursu im. Edvarda Griega w Norwegii, konkursu BBC Młody Muzyk Roku, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Niemczech, Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego Honens w Kanadzie i Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Szkocji.

W 2018 r. Noriko Ogawa została wybrana przewodniczącą jury prestiżowego X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Hamamatsu, w Japonii oraz zasiadała w zarządzie Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w tym samym roku. Jako przewodnicząca konkursu w Hamamatsu w ubiegłym roku w grudniu, w trakcie pandemii, była jednym ze współgospodarzy Zgromadzenia Ogólnego online Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych. Pianistka jest zaangażowana w działalność charytatywną, związaną m.in. z łagodzeniem skutków trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię na początku 2011 r. Od tego momentu zebrała już ponad 40,000 funtów na fundusz założony przez brytyjski Czerwony Krzyż. Noriko Ogawa jest fundatorką wydarzenia pt. „Jamie’s Concerts”, koncertów organizowanych na rzecz dzieci autystycznych oraz ich rodziców. Dodatkowo jest także Ambasadorem do Spraw Kultury Krajowego Związku Osób Autystycznych.