Peter Frankl zyskał międzynarodową renomę będąc młodym pianistą w latach sześćdziesiątych. Po debiucie w Londynie w roku 1962 oraz debiucie w Nowym Jorku w roku 1967 wraz z Cleveland Orchestra dawał koncerty z wieloma orkiestrami w Stanach Zjednoczonych (Chicago, Filadelfia, Boston, Waszyngton, Los Angeles, San Francisco, Pittsburgh), grał z filharmonikami berlińskimi, Orkiestrą Gewandhaus z Lipska, amsterdamską orkiestrą Concertgebouw, Orchestre de Paris, filharmonikami izraelskimi, wszystkim orkiestrami londyńskimi oraz wieloma orkiestrami z Europy oraz z innych części świata. Występował z znanymi dyrygentami m.in. z Abbado, Ashkenazym, Barbirolli, Blomstedtem, Boulezem, Chaillym, Davisem, Dorátim, Fischerem, Haitinkem, Kempe, Kertészem, Leinsdorfem, Maazelem, Masurem, Mutim, Sanderlingiem, Soltim czy Szellem.


W trakcie swych licznych tournee odwiedził Japonię, Australię, Nową Zelandię oraz Afrykę Południową, grał recitale a także koncerty muzyki kameralnej. Ponad dwadzieścia razy występował podczas londyńskich koncertów BBC Promenade i regularnie brał udział w festiwalach w Edynburgu, Cheltenham, Aldeburghu, Verbier, Kuhmo, Naantali czy Casals. Niewątpliwie wykonanie koncertu Brittena pod batutą kompozytora oraz koncert otwierający z Orkiestrą filharmoniczną prowadzoną przez Muti’ego transmitowany przez telewizję był jednym z ciekawszych występów podczas festiwalu w Edynburgu. Peter Frankl był solistą podczas festiwalu im. G. Enescu w Bukareszcie, występował wraz z budapesztańską orkiestrą festiwalową w trakcie jednego z ostatnich koncertów, na których dyrygował Yehudi Menuhin.


Peter Frankl regularnie odwiedza Stany Zjednoczone i bierze udział w organizowanych latem festiwalach w Aspen, Chautauqua, Hollywood Bowl, Marlboro, Norfolk, Ravinia, Santa Fé i Yellow Barn. Przez wiele lat trio Frankl-Pauk-Kirshbaum podróżowało po całym świecie. Artysta często występuje z kwartetem smyczkowym, m.in. Amadeus, Bartók, Borodin, Fine Arts, Guarneri, Lindsay, Panocha, Takács, Tokyo and Vermeer. Prowadzi klasy mistrzowskie na całym świecie, w tym w Królewskiej Akademii Muzycznej oraz Royal College w Londynie, Akademii im. Liszta w Budapeszcie, w Instytucie Van Cliburn w Teksasie, w Berlinie, Madrycie, Pekinie, Hong Kongu i Seulu. Nagrał wiele płyt, m.in. kompletne utwory fortepianowe Schumanna i Debussy’ego (wraz z Andras Schiff repertuar na cztery ręce); obydwa koncerty Brahmsa, sonaty skrzypcowe – wraz z Kung Wha Chung -; koncerty Mozarta, sonaty skrzypcowe oraz dzieła na cztery ręce -z Tamasem Vasarym; solowe dzieła Bartoka oraz utwory na skrzypce; kwintety Brahmsa, Schumanna, Dvoraka, Martinu i Dohnanyi’ego.


Peter Frankl studiował na Akademii Franza Liszta w Budapeszcie u profesorów Hernádiego, Kodály oraz Weinera, zdobył pierwsze miejsca podczas kilku międzynarodowych konkursów. Mieszka w Londynie i należy do wykładowców Yale University School of Music. W uznaniu zasług uhonorowano go Krzyżem oficerskim oraz orderem zasłużonych dla Republiki Węgierskiej. Jest profesorem Honorowym Akademii Liszta.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie