Krzysztof Jabłoński


Krzysztof Jabłoński jest Laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w roku 1985. Jest także laureatem wielu czołowych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych w Mediolanie, Palm Beach, Monzy, Dublinie, Nowym Jorku, Calgary, oraz Złotego Medalu w Międzynarodowym Konkursie im. A. Rubinsteina w Tel Avivie. Ceniony przez publiczność oraz krytyków za wrażliwość, autentyczność swoich interpretacji, charyzmatyczne i elektryzujące wykonania, piękny dźwięk oraz nieskazitelną technikę.


Przez 35 lat Jabłoński jest aktywny jako solista, kameralista, oraz solista w koncertach z orkiestrami na scenach Europy, obu Ameryk, Azji i Izraela w prestiżowych salach koncertowych, w tym recitale w ramach Master Concert Series w Filharmonii Berlińskiej. Częsty gość wielu orkiestr, grał m.in. pod batutą A. Boreyko, V. Gergieva, J. Krenza, J. Maksymiuka, K. Pendereckiego, M. Pijarowskiego, J. Semkowa, T. Shimono, A. Wita, oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami jak choćby Orkiestra XVIII Wieku, Berner Symphonie-Orchester, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Duesseldorfer Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Jenaer Philharmonie, Festival Orchestra of the Grand Teton Music Festival, Helsinki Philharmonic, Lahti Symphony Orchestra, Tokyo Philharmonic Orchestra, Kyushu Symphony Orchestra, Kirishima Festival Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Yomiuri Nippon Symphony. Jako kameralista występował m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem, Arto Norasem, Tsuyoshi Tsutsumi.


Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach oraz ponad 20 nagrań płytowch w Niemczech, Japonii, oraz w Polsce. Został zaproszony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina do zarejestrowania kompletu dzieł Fryderyka Chopina na instrumentach współczesnych oraz historycznych. Dwa pierwsze krążki ukazały się w latach 2016 i 2017.


Od ponad 30 lat zajmuje się też pedagogiką. Uczył w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i Katowicach a w latach 2004-2017 był profesorem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od ponad 20 lat uczy też w Calgary w Mount Royal University oraz Ambrose University. Jest stałym pedagogiem programu Morningside Music Bridge od ponad 20 lat. Prowadzi prywatne studio pianistyczne, w którym kształci się wielu - znanych szerokiej publiczności - młodych pianistów. Podczas pandemii zrealizował swoje plany stworzenia swojego studia nagrań, z którego prowadzi lekcje online, klasy mistrzowskie oraz wykłady.


Juror w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w szczególności Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2015, 2021), Canadian Chopin Competition w Toronto (gdzie pełni funkcję przewodniczącego jury), Chopin Competition in ASIA w Japonii, Chopin Competition w Foshan, Chiny, National Chopin Competition w Miami, USA.

Uczył się pod kierunkiem Janiny Butor, Prof. Andrzeja Jasińskiego, R. Kerera and N. Magaloffa.


Fot. Claire Chen

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie