Nikita Mndoyants


Nikita Mndoyants jest laureatem pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland w 2016 roku oraz pierwszej nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy w 2007 roku. 

Zdobył także pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Miaskowskiego w Moskwie w roku  2014  i  Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Prokofiewa w Soczi w roku 2016.

 

Artysta współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in. Charlesem Dutoit, Leonardem Slatkinem, Vassilym Sinayskym, Eri Klasem, Ignatem Solzhenitsynem, Dmitrym Sitkovetskym, Bramwellem Toveyem, Philippem Tchizhevskym, Alexandrem Sladkovskym, Alexandrem Rudinem, Mario Venzago, Valentinem Uryupinem czy Konstantinem Orbelyanem.


Występował z Cleveland Orchestra, z Państwową Rosyjską Akademicką Orkiestrą Symfoniczną,  Orkiestrą Teatru Mariinskiego, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej, Orkiestrą Filharmonii Narodowej Armenii, Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie, Narodową Orkiestrą Symfoniczna Tatarstanu, Orkiestrą Symfoniczną z Gangnam i wieloma innymi.

 

Nikita może pochwalić się występami w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego, w Sali Koncertowej im. Czajkowskiego w Moskwie, w sali koncertowej Teatru Maryjskiego,w Wielkiej Sali Filharmonii Petersburskiej, w Severance Hall w Cleveland, w Salle Cortot i  Auditorium du Louvre w Paryżu, w Centrum Sztuk Pięknych Bozar w Brukseli, w Elbphilharmonie wHamburgu, w Filharmonii w Luxemburgu, w Sali Roberta Schumanna w Düsseldorfie, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Rudolfinum w Pradze, w Sali Koncertowej Lotte w Seulu i wielu innych miejscach. 

 

Nikita Mndoyants występował podczas renomowanych festiwali i cykli koncertów, w tym Festiwalu Muzyki na Instrumenty Klawiszowe w Zagłębiu Rury, Festiwalu Szopenowskim w Dusznikach-Zdroju, w Międzynarodowym Festiwalu Fortepianowym w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, w Międzynarodowym Instytucie Instrumentów Klawiszowych w Nowym Yorku oraz w Festiwalu organizowanym przez tę instytucję, w Festiwalu Brevard Music Festival w USA, a także podczas International Piano Series we Fryburgu w Szwajcarii, Festiwalu Instrumentów Klawiszowych Gilmore w USA. Artysta od roku 2012 jest także rezydentem podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Wissembourg we Francji, gdzie nadzorował wykonanie swoich kompozycji oraz grał  solo, w orkiestrach kameralnych i wykonywał koncerty.

 

W roku 2004 Nikita Mndoyants po raz pierwszy wystąpił z Kwartetem Borodin. Występ ten zapoczątkował jego trwającą do dziś pasję do muzyki kameralnej. Występował między innymi z Kwartetem Brentano, Ebene, Zemlinsky, Escher czy Kwartetem Szymanowski.

 

Występował w zespołach kameralnych grając m.in. z takimi pianistami jak Alexander Ghindin i Vyacheslav Gryaznov, skrzypkami Dmitry Sitkovetsky, Andrej Bielow i Valeriy Sokolov, wiolonczelistami Lwem Sivkov, Evgeny Rumyantsev oraz klarnecistą Patrickiem Messiną.

 

Będąc  kompozytorem o ugruntowanej pozycji, artysta wykłada orkiestrację w Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego. Utwory na fortepian a także dzieła muzyki kameralnej autorstwa Mndoyants wydane zostały przez takie wytwórnie fonograficzne jak  Composers, Muzyka oraz Jurgenson. Utwory artysty wykonywane były przez Alexandra Vinnitskyiego, Alexandra Rudina, Daniel Hope, Nicolas Stavy, Kwartet Szymanowskiego oraz kwartet Zemlinsky, Moskiewską Państwową Orkiestrę Symfoniczną czy Orkiestrę Musica Viva.

 

Wytwórnie Classical Records, Melodiya i Praga Digitals labels wydały płyty z nagraniami artysty. Dodatkowo, w czerwcu 2017 roku, artysta wydał także nowe nagrania solo oraz utwory kameralne w wytwórni Steinway & Sons.  Na płycie zaprezentował twórczość Beethowena, Prokofiewa i  Schumanna. Pierwszą płytę rejestrującą występ na żywo w Helsinkach nagrał w wieku 10 lat.

 

Nikita Mndoyants uzyskał tytuł licencjata i magistra w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie, gdzie studiował pod kierunkiem profesor Tamary Koloss oraz  w Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego, gdzie studiował kompozycje pod kierunkiem professora Alexandra Tchaikovskiego oraz fortepian u professora Nikolaya Petrova i professora Alexandra Mndoyantsa.


Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie