Vanessa Latarche


Vanessa Latarche ukończyła studia w Royal College of Music. Edukację kontynuowała w USA i we Francji. Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz stypendiów.

Koncertowała w Europie, w Stanach Zjednoczonych, na Dalekim Wschodzie. Uczestniczyła w wielu festiwalach w Wielkiej Brytanii, m.in.: w Cheltenham, Harrogate i Huddersfield. Jej zainteresowanie muzyką Bacha zaowocowało wykonaniem wszystkich 48 preludiów i fug podczas  Międzynarodowego Festiwalu w Lichfield w roku 1992. Podczas tego wydarzenia artystka występowała cztery dni pod rząd. Grała jako solistka u boku znanych brytyjskich orkiestr, m.in.: orkiestry Filharmoników Królewskich z Liverpoolu, Orkiestry BBC, Walijskiej Orkiestry Symfonicznej, współpracowała z wieloma czołowymi drygentami.

Gra wyłącznie na fortepianach marki Steinway.

Od ponad 30 lat utwory w jej wykonaniu nadaje BBC Radio 3, a także  BBC World Service oraz BBC Radio 4. Vanessa Latarche zasiadała w jury wielu międzynarodowych konkursów w Chinach, Rosji, Kazahstanie, Serbii, we Włoszech, Nowej Zelandii i Hong Kongu. Pianistka zasiadała także w jury finału konkursu organizowanego przez BBC Młody Muzyk Roku w kategorii instrumenty klawiszowe. W roku 2007 była konsultantką podczas programu Classical Star nadawanego przez BBC TV.

Artystka regularnie udziela lekcji mistrzowskich, m.in.: w Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, w Akademii Sztuk Scenicznych w Hong Kongu, w Konserwatorium Muzycznym Szanghaju, w Konserwatorium Centralnym w Pekinie, w Akademii Sztuk Pięknych w Nanyang, w Kolegium Muzycznym w Tokio, na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, a także w wielu innych konserwatoriach i szkołach w Wielkiej Brytanii. Pełni funkcję doradcy w szkole muzycznej założonej przez Lang Langa oraz w organizacji Lang Lang Music World, w Shenzhen, w  Chinach, gdzie pełniła także funkcję Zastępcy Przewodniczącego.

Od września 2005 roku Vanessa Latarche jest przewodniczącą sekcji instrumentów klawiszowych w Royal College of Music, gdzie przez 14 lat nauczyła gry na fortepianie. W roku 1997 uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego.

Jest uznanym pedagogiem, którego uczniowie odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Artystka uzyskała tytuł członka honorowego Royal College of Music za wybitne zasługi dla muzyki. Tytuł został nadany przez Jego Królewską Wysokość Księcia Walii w maju 2010 roku. We wrześniu 2011 Vanessa Latarche objęła katedrę w Royal College of Music, uzyskując tytuł Kierownika Międzynarodowych Studiów Instrumentów Klawiszowych. W roku 2017, została dodatkowo mianowana zastępcą dyrektora do spraw współpracy z wydziałami w Chinach, co wiąże się z koordynowaniem prac Royal College of Music w Londynie z instytucjami w Chinach, w szczególności wspólnie zarządzanym instytutem w Szanghaju.

 


Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie