Vladimir Ovchinnikov jest jedynym artystą, który zdobył główne nagrody podczas dwóch niezwykle ważnych konkursów: Międzynarodowego Konkursu im. Czajkowskiego w roku 1982 i Międzynarodowego Konkurs w Leeds w roku 1987.

 “Gra tego niezwykle wrażliwego i pełnego ekspresji artysty uświadamia publiczności, że subtelność cieniowania, przejrzystość i odpowiednie uderzenie u pianisty są wynikiem doskonałego połączenia pracy umysłu i ciała.” Niniejsze słowa, które pojawiły się na szpaltach London Daily Telegraph, celnie ujmują cechy wyróżniające grę tego rosyjskiego wirtuoza.

Vladimir Ovchinnikov jest kontynuatorem tradycji znanej szkoły pianistycznej G. Neighaus. Artysta jest absolwentem renomowanej Centralnej Szkoły Muzycznej, którą ukończył w klasie Anny Artobolewskiej oraz Konserwatorium Moskiewskiego, które ukończył w klasie profesora Aleksieja Nasedkina.

 

Oprócz nagród na konkursach Czajkowskiego i w Leeds, Vladimir Ovchinnikov jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu w Montrealu (Kanada, 1980, druga nagroda), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia G.B. Viotti w Vercelli (Włochy, 1984, pierwsza nagroda).

 

Wydaje się jednak, że to sukces na konkursie w Leeds zapoczątkował jego międzynarodową karierę. Po tym triumfie artysta zadebiutował w Londynie, grając przed samą królową.

Vladimir Ovchinnikov koncertuje na całym świecie z wieloma znanymi orkiestrami, m.in.: the Royal Philharmonic Orchestra, the Philharmonia Orchestra, BBC Symphony Orchestra, the Royal Scottish National Orchestra, the City of Birmingham Symphony Orchestra oraz the English Classical Players w Zjednoczonym Królestwie. Występował także z Chicago Symphony Orchestra, Leipzig Gewandhaus Orchestra, Montreal Symphony Orchestra i wieloma innym zespołami światowej sławy. W Rosji współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sankt-Petersburskiej, Orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej, Wielką Orkiestrą Symfoniczną oraz z Państwową Akademicka Orkiestrą Symfoniczną.

Vladimir Ovchinnikov miał zaszczyt współpracować z dyrygentami światowej klasy, wśród których znalazł się E. Svetlanov, Sir Georg Solti, V. Ashkenazy, R. Barshay, M. Bamert, J. Brett, W. Weller, A. Witem, A. Dmitriev, J. Kraizberg, L. Pesek, G. Rozhdestvensky, S. Skrowaczewski, V. Fedoseev, M. Jansons, N. Jarvi, A. Lazarev, R. Martynov, Y. Simonov, V. Poliansky, A. Vedernikov, T. Sanderling, J. Conlon, V. Gergiev, M. Gorenstein i M. Szostakowicz.

 

Artysta może poszczycić się niezwykle bogatym repertuarem, który prezentuje na wszystkich większych scenach Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in.: w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego, w Wielkiej Sali Filharmonii w Sant Petersburgu, w Carnegie Hall i Lincoln Centre w Nowym Jorku, w Albert Hall i Royal Festival Hall w Londynie, w Gewandhaus w Niemczech, w Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego, w Konserwatorium im. G.Verdiego w Mediolanie, Teatrze Champs-Elysees w Paryżu czy w Suntory Hall w Tokio.

 

Pianistę docenia publiczność, krytycy oraz prasa. Regularnie uczestniczy w festiwalach w Carnegie Hall i Hollywood Bowl w USA, festiwalu w Edynburgu i Cheltenham w Zjednoczonym Królestwie, w festiwalu w Schleswig Holstein w Niemczech, w Sintra w Portugalii, w Stresa we Włoszech, w festiwalu w Singapurze, w BBC Proms w Londynie, oraz w Festiwalu im. Van Cliburna w USA.

 

Artysta nagrywał dla czołowych firm fonograficznych. Dla EMI nagrał „Etiudy Transcendentalne” Liszta, Etiudy-Tableaux Rachmaninowa oraz utwory z baletu „Kopciuszek” Prokofiewa. Dla wydawnictwa Collins Classics artysta zarejestrował pierwszy koncert fortepianowy Szostakowicza wraz z orkiestrą filharmoniczną pod batutą Maxima Szostakowicza oraz Obrazki z wystawy  Modesta Musorgskiego. 

Dla rosyjskiej firmy fonograficznej Seasons nagrał sonaty na skrzypce i fortepian Griega (nagranie dokonane wraz z pianistą Vinnitskim), a dla Gold Club dzieła Liszta, Czajkowskiego, Taniejewa i Rubinsteina. Przez kilka lat wykładał gościnnie jako profesor w Royal Northern College of Music w Anglii. Dodatkowo, sprawował funkcję rektora w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Czajkowskiego od roku 2011 do roku 2016.

 

Obecnie pracuje jako profesor rezydent w Moskiewskim Konserwatorium, wykłada także gościnnie na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Zasiada jako członek jury podczas wielu międzynarodowych konkursów. W roku 2005 Vladimir Ovchinnikov otrzymał najwyższe odznaczenie honorowe przyznawane muzykom w Rosji, mianowicie tytuł Narodowego Artysty Rosji, który przyznał artyście prezydent Vladimir Putin.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie