Urodziła się w Hanowerze. Lekcje gry na fortepianie pobierała w Szanghaju u Ding Shande, Mario Paci, Alfreda Marcusa i Bela Belai. Naukę kontynuowała w Central Conservatory of Music u Arama Tatuliana z Moskwy. Muzyczną karierę rozpoczęła wcześnie. Grała z Shanghai Municipal Orchestra, Central Philharmonic Orchestra w Pekinie i z Dresden Symphony Orchestra. Jako pierwsza chińska pianistka została wyróżniona nagrodą w międzynarodowym konkursie pianistycznym, podczas Światowego Pokojowego Festiwalu Młodych w Berlinie w 1951 roku i podczas Konkursu im. Schumanna w Zwickau w 1956 roku.


Od roku 1955 rozpoczęła działalność na wydziale fortepianu w Central Conservatory of Music w Pekinie. W latach 1986-1992 pełniła funkcję dziekana Wydziału Fortepianu. Zhou Guangren brała udział w obradach jury prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych w USA, Francji, Norwegii, Chile, Izraelu, Anglii i Japonii. Goszcząc w Stanach Zjednoczonych prowadziła wykłady na 29 uniwersytetach. Była organizatorem i przewodniczącą jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Chinach w 1994 roku. Latem 1995 roku wystąpiła w Londynie z Koncertem A - dur Mozarta, grając z Britten-Pears Orchestra.


Przez ostatnie dziesięciolecie Zhou Guangren poświęciła się popularyzacji muzyki fortepianowej w Chinach. Założycielka dwóch Dziecięcych Szkół Fortepianu, organizatorka konkursów, serii koncertów muzyki fortepianowej w Sali Koncertowej w Pekinie. Redaktor naczelna magazynu "Piano Artistry". Przez rząd chiński uhonorowana tytułami: "Best Cultural Worker", "National Best Educator", a także "May First Labour Medal ".

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie