Lilian Barretto


Lilian Barretto studiowała w Brazylii pod kierunkiem Gilberto Tinettiego, Glori Maria da Fonseca i Jacquesa Kleina. Uczęszczała także na zajęcia prowadzone przez profesora Jana Ekiera w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie od roku 1969 do roku 1970.


W tym czasie brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Annecy we Francji, gdzie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Amy Dommel-Dieny oraz Norberta Dufourcqa. Artystka jest laureatką wielu krajowych konkursów pianistycznych, między innymi Ogólnokrajowego Konkurs Pianistycznego w Bahia (Bahia National Piano Competition) w roku 1968.


W roku 1984 Lilian Barretto została odznaczona Krzyżem Zasług przez Ministra Kultury Polski. W tym samym roku wzięła udział w kongresie Kobiet Muzyków w Paryżu. Kolejne dwa lata spędziła w Royal Opera House w Londynie kończąc kurs w zakresie produkcji artystycznej. 


Poza karierą solistyczną oraz kameralną, Lilian Barretto jest także dyrektorem dwóch teatrów w Rio de Janeiro: teatru Sala Cecilia Meireles oraz teatru miejskiego. Artystka była członkiem jury podczas konkurs pianistycznego w Lizbonie w 2001, Międzynarodowego Konkurs Pianistycznego im. Vianna de Motta oraz w roku 2009 Międzynarodowego Konkurs Pianistycznego BNDES w Rio de Janeiro. W roku 2003 i 2004 artystka występowała podczas Festiwalu du Chateau de la Follie w Belgii oraz Festiwalu Lisztowskiego Grottammare we Włoszech. W roku 2004 uczestniczyła w Festiwalu Muzycznym w Rapallo we Włoszech oraz Festiwalu Les Nuits Pianistiques w Marsylii, grając z Orkiestrą Filharmoniczną z Baden-Baden pod dyrekcją Wernera Stiefela. 


Występowała w Musée Debussy em Saint-Germain-en–Laye we Francji, podczas festiwalu w Grottammare, San Benedetto del Tronto oraz Festiwalu Pianistycznym Amiata we Włoszech oraz Festiwalu Chateau de la Follie w Belgii.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie