Janina Fialkowska


Janina Fialkowska od ponad 40 lat budzi podziw publiczność i krytyków na całym świecie. Pianistka jest ceniona za świeżość i naturalność gry, a także wyjątkową jakość dźwięku. Mając na względzie te zalety Frankfurter Allgemeine zaliczył ja do grona “wielkich dam fortepianu.”

  

Artystka urodziła się w Kanadzie, gdzie w wieku 4 lat rozpoczęła edukację muzyczną pod okiem mamy. W rodzinnym Montrealu kontynuowała naukę współpracując z Yvonne Hubert, w Paryżu natomiast rozwijała się pod kierunkiem Yvonne Lefébure. W Nowym Jorku artystka uczęszczała do prestiżowej Juilliard School i rozwijała talent pod opieką Saszy Gorodnitzkiego. Janina Fialkowska mogła więc czerpać z najlepszych wzorców zarówno francuskiej jak i rosyjskiej tradycji pianistycznej. W 1974 zdobyła nagrodę podczas konkursu zorganizowanego przez Arthura Rubinsteina, który stał się jej mentorem. Maestro był przekonany, że artystka jest „urodzoną interpretatorką Chopina” i tym samym zainicjował jej trwającą całe życie fascynację muzyką tego kompozytora. Był to przełomowy moment w karierze Janiny Fialkowskiej.

 

Artystka występowała z orkiestrami cieszącymi się uznaniem na całym świecie, grając pod batutą Zubina Mehty, Bernarda Haitinka, Lorina Maazela, Sir Georg Soltiego, Sir Rogera Norringtona czy, należącego do młodszego pokolenia, Yannicka Nézet-Séguina. Uznanie przyniosła jej seria premierowych wykonań nie tak dawno odnalezionego trzeciego koncertu fortepianowego Liszta, który zagrała wraz z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną, jak i wykonania współczesnych koncertów fortepianowych. Płyty wydawane przez artystkę zdobyły liczne nagrody m.in. nagrodę przyznaną przez magazyn muzyczny BBC w 2013 roku dla najlepszej płyty roku z muzyką instrumentalną czy kanadyjską nagrodę Juno przyznaną w roku 2018. W 1997 roku pianistka pod dyrekcją Antoniego Wita wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach nagrała dla wytwórni Naxos koncert Paderewskiego oraz jego Fantazję polską.

  

W Kanadzie doceniono działalność artystyczną Janiny Fialkowskiej odznaczając ją m.in. orderem za wybitnie zasługi dla kraju oraz nagrodą Gubernatora na całokształt twórczości, przyznano jej także trzy doktoraty honorowe. Artystka dzieli się swym bogatym doświadczeniem podczas kursów mistrzowskich oraz organizowanej corocznie Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Bawarii, gdzie obecnie mieszka. Często zasiada także jako członek jury podczas prestiżowych konkurów pianistycznych na świecie.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie