Hiroko Nakamura

Japonia


Okrzyknięta mianem genialnego dziecka w wieku lat 3, Hiroko Nakamura dała ponad 3700 koncertów na całym świecie, dokonała około 50 nagrań i jest autorką pięciu nagrodzonych książek. Występowała z wieloma znaczącymi orkiestrami, grając pod batutą tak znanych dyrygentów jak James Levine, Kiril Kondrasin, Rafael Fruebech, Evgeny Svetlanov, Vladimir Fedoseyev oraz Jean Fournet.


W ostatnich latach oddała się rozwijaniu i wprowadzaniu w muzyczny świat młodych adeptów pianistyki w Japonii i za granicą. Przez 15 lat od roku 1994 była przewodniczącą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu i zasiadała jako członek jury wielu międzynarodowych konkursów, m.in. podczas konkursu szopenowskiego, konkursu im. Czajkowskiego, konkursu im. Long-Thibaut, konkursu im. Van Cliburna, konkursu w Leeds, Dublinie, konkursu im. Busoniego, w Sydney, podczas konkursu im. Palomy O’shea, w Pekinie oraz Szanghaju. Została wyróżniona wieloma międzynarodowymi nagrodami, m.in. odznaczona przez rząd Japonii i Polski. Otrzymała ostatnio Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Cały czas rozwija swoją wyjątkową karierę wykonawczą, nagrywa płyty, uczy studentów i zasiada w jury konkursów. W roku 2009/2010 obchodziła 50 rocznicę swojego debiutu i udała się na tournée koncertując we wszystkich 47 prefekturach w Japonii. W tym roku wykonała ponad 100 recitali i koncertów z ważnymi orkiestrami. W lutym 2012 artystka występowała z Orkiestrą Warszawskiej Filharmonii Narodowej podczas tournée w Japonii z Antoni Witem oraz Michałem Dworzyńskim. Występy zostały przyjęte z ogromnym uznaniem.


Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie