Jan Jiracek von Arnim

Austria


Urodzony w rodzinie muzyków, pianista Jan Jiracek von Arnim został opisany przez BBC Music Magazine jako jeden z czołowych pianistów swojej generacji.

W wieku dziesięciu lat zdobył pierwszą nagrodę w konkursie pianistycznym Steinwaya w Hamburgu, a rok później formalnie zadebiutował w rodzinnym Hanowerze, wykonując koncert fortepianowy Mozarta. Od tego momentu artysta występuje w całej Europie, m.in. daje recitale w Herkulessaal w Monachium, występuje z Filharmonikami Berlińskimi, koncertował w Steinway Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Palau de la musica w Barcelonie, Tonhalle w Zurichu, Konzerthaus we Wiedniu, Musikverein Vienna, Musikhalle w Hamburgu oraz Gewandhaus w Lipsku. Grał także z orkiestrami filharmonicznymi

w Berlinie i St. Petersburgu, Orkiestrą Kameralną Kolonii, Wiedeńską Orkiestrą Kameralną oraz angielską Northern Sinfonia.


Artysta zdobył główną nagrodę podczas Konkursu im. Busoni’ego we Włoszech oraz Konkursu im. Marii Canals w Hiszpanii. Jan Jiracek von Arnim był jednym z zwycięzców 10 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburn w USA. Po sukcesie odniesionym

w Ameryce artysta dał tam ponad 80 koncertów. Najnowsze projekty obejmują występy z recitalami w Tilles Center na Uniwersytecie Long Island, Uniwersytecie Vermont Lane Series oraz w Spivey Hall w Atlancie. Artysta występował także z Orkiestrą Kameralną w Waszyngtonie, Orkiestrą Kameralną w Kennedy Center w Waszyngtonie D.C., Riverside Symphony w Lincoln Center w Nowym Jorku oraz Orkiestrą Symfoniczną Fort Worth w Bass Performance Hall. Nagrania Jana Jiracka von Arnima były emitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, m.in. ZDF, SFB Berlin, Deutschlandradio, Radio Hilversum, Radio Stockholm oraz Radio France. Artysta występowała także jako solista z Orkiestrą Symfoniczną NDR.


Jan Jiracek von Arnim jest absolwentem Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Berlinie, studiował u Hansa Leygrafa i występował m.in. podczas klas mistrzowskich z Alfredem Brendelem oraz Bruno Leonardo Gelberem. Artysta regularnie prowadzi klasy mistrzowskie w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W roku 2001 objął we Wiedniu stanowisko profesora pianistyki w Konserwatorium Wiedeńskim (Universität für Musik und darstellende Kunst), stając się najmłodszym etatowym profesorem w historii tej uczelni. Jest wielokrotnie zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów pianistycznych, np. podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla młodych twórców im. Czajkowskiego. W roku 2012 otrzymał tytuł Profesora Honorowego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie. Jiracek von Arnim jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwika van Beethovena w Wiedniu oraz Przewodniczącym Jury tego organizowanego co cztery lata wydarzenia.


Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie