Yukio Yokoyama


Studiował w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Jacquesa Rouviera, Vlado Perlmutera oraz wielu innych świetnych pedagogów.


W roku 1989 zdobył nagrody podczas międzynarodowego konkurs pianistycznego im. Ferruccio Busoniego oraz międzynarodowego konkursu im. Marguerite Long i Jacquesa Thibauda.


W roku 1990, w wieku 19 lat, ukończył Konserwatorium Paryskie otrzymując pierwszą nagrodę nie tylko za osiągnięcia pianistyczne, lecz także działalność na polu kameralistyki. W tym samym roku podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zdobył trzecie miejsce (pierwszej nagrody nie przyznano), a także nagrodę za wykonanie sonaty.


W roku 2010, podczas jednego koncertu, artysta wykonał 166 solowych utworów Chopina, obejmujących wszystkie opublikowane dzieła oraz ważniejsze utwory opublikowane pośmiertnie, zazwyczaj zachowując chronologiczny porządek ich kompozycji.


W ten sposób ustanowił rekord Guinnessa, uzyskując tytuł artysty, który wykonał największa liczbę utworów muzycznych solo w ciągu 24 godzin.


Chcąc uhonorować to niezwykłe przedsięwzięcie rząd Polski wyróżnił Yukio Yokoyamę Paszportem Chopina, nagrodą tą uhonorowano 100 artystów na całym świecie za zasługi w promowaniu dziedzictwa kompozytora podczas dwusetnej rocznicy jego urodzin.


W roku 2011 artysta wykonał 212 dzieł solowych Chopina, w tym także wcześniej nie publikowane utwory. Zrobił to podczas jednego koncertu, tym samym pobił rekord Guinness, który sam ustanowił.


W roku 2015 uznanie przyniosły mu wykonania wszystkich dzieł Ravela podczas obchodów 140 rocznicy urodzin kompozytora w Paryżu. W roku 2017 wykonał koncert fortepianowy Szostakowicza wraz z Walerym Gergiewem.

W ostatnim czasie zagrał koncert fortepianowy Schumanna z Nowosybirską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Andrisa Mustnena w rodzinnym mieście orkiestry oraz pojawił się podczas koncertu abonamentowego z kwartetem smyczkowym Gewandhaus Quartett w Lipsku. Artysta planuje występy z Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Fabio Luisi w roku 2019.


Nagrane przez Yokoyamę płyty zdobyły prestiżowe nagrody, m.in. Excellence Award nadaną przez japońską Agencję ds. Kultury oraz międzynarodową nagrodę za nagrania muzyki Liszta.


W 25-lecie swojego debiutu artysta nagrał płytę zatytułowaną Preludium – Arcydzieła Szopena oraz Fantazję Schumana, wydane przez Sony Music Direct.


Yokoyama jest profesorem na Uniwersytecie Ueno Gakuen w Tokio oraz wykłada gościnnie na Uniwersytecie Muzycznym w Hiroszimie.


W marcu 2017 roku objął stanowisko Przewodniczącego Japońskiego Towarzystwa Paderewskiego.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie