Ying Wu


Wu Ying urodził się w Szanghaju w rodzinie posiadającej tradycje muzyczne. Jego ojciec jest kompozytorem i muzykologiem, matka pianistką. Pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał pod okiem swojej mamy w wieku 5 lat. Artysta ukończył Konserwatorium w Pekinie, uzyskując stopień magistra. Edukacje kontynuował w Wiedniu, gdzie studiował pod kierunkiem Paula Badury-Skody. W roku 1984 ukończył Hochschule fur Musik und Darstellande Kunst w Wiedniu, i jeszcze w tym samy roku został wykładowcą w Konserwatorium Muzycznym w Chinach. W roku 1991 otrzymał nagrodę za wybitny wkład na rzecz muzyki, przyznaną przez chińska radę państwową oraz Komisję Edukacji. Od roku 1994 pracował w katedrze fortepianu w Konserwatorium w Szanghaju, a w 2004 stał się jej kierownikiem. Następnie powrócił do Konserwatorium Muzycznego w Pekinie, aby objąć stanowisko profesora i kierownika wydziału.

   

Występował w Chinach i wielu krajach europejskich, m.in w Czechach, Rumunii, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemczech, Francji oraz Grecji. W Wielkiej Brytanii artysta dał serię koncertów na żywo dla BBC. Jego recitali można było słuchać podczas festiwalu im. Georga Enescu w Bukareszcie czy Festiwalu Szopenowskiego w Polsce. Często pojawia się w telewizji, współpracuje z wieloma orkiestrami w Chinach, nagrywa płyty występując solo, gra muzykę kameralną, nagrywa koncerty z orkiestrami.

 

Był członkiem jury podczas wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Concours de Geneve, międzynarodowego konkursu pianistycznego im. Ferrcuccio Busoniego w Bolzano, międzynarodowego konkursu pianistycznego im. Franciszka Liszta w Weimarze czy międzynarodowego konkursu pianistycznego w Chinach.

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie