Manana Doijashvili


Znana pianistka gruzińska, laureatka wielu konkursów międzynarodowych, pedagog, profesor oraz zastępca rektora w Państwowym Konserwatorium Muzycznym im. Vano Sarajishvili w Tbilisi, a także dyrektorka fundacji Gruzińskich Konkursów Muzycznych. Manana Doijashvili regularnie występuje, prowadzi także działalność pedagogiczną oraz społeczną.


Artystka ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Tbilisi w klasie profesora Tengiza Amirejibi. Zyskała renomę z powodzeniem występując i zwyciężając w wielu konkursach międzynarodowych, m.in.: Międzynarodowym Konkursie im. G. Enescu w Bukareszcie (1970), Konkursie Bedrzicha Smetany (1974) czy Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney (1977). Artystka występowała podczas wielu znaczących festiwali muzycznych, grała m.in: w Atheneum w Bukareszcie, w Wielkiej i Małej Sali Konserwatorium Moskiewskiego, w Wielkiej Sali Filharmonii Petersburskiej, w Gewandhaus w Lipsku, w Mozarteum w Salzburgu, w Operze w Sydney, w Finlandia Talo w Helsinkach czy w Albenis Hall w Grenadzie.


Manana Doijashvili nagrała wiele płyt rejestrując nie tylko swoje występy solowe, ale także te z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Jej nagrania znajdują się w zbiorach Fundacji Radia Gruzińskiego.


Artystka była pomysłodawczynią renowacji Wielkiej Sali Konserwatorium, którą skutecznie pokierowała. Zorganizowała i rozwinęła sieć konkursów pianistycznych w Gruzji, dając początek trzem wydarzeniom. m.in.: konkursowi im. Manani Doijashvili (1995), Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu w Tbilisi (1997), który od 2002 jest członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych oraz konkursowi im. Fryderyka Chopina dla Młodych Pianistów (2008).


W roku 1997 z jej inicjatywy utworzono także odbywający się co roku międzynarodowy festiwal muzyczny. Artystka otrzymała wiele nagród oraz wyróżnień m.in: tytuł Zasłużonej Artystki Gruzji, Order Zasług, prezydencki Order Doskonałości, nagrody państwowe im. Zakaria Paliaszwili oraz Szota Rustaweli, nagrodę rosyjskiej fundacji sztuki wykonawczej. Francuski rząd nadał jej tytuł „Officier dans l’ordre des Arts et des Lettres”, a prezydent Włoch Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej, otrzymała także honorowy tytuł emisariusza pokoju przyznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Artystka zasiada często jako członek jury, gość honorowy bądź przewodnicząca podczas ważnych konkursów i festiwali pianistycznych m.in. transkaukaskiego konkursu w Armenii, konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, konkursu Artura Rubinsteina w Israelu, konkursu im. Alessandro Cassagrande we Włoszech, konkursu im. Arama Khachaturiana w Armenii, Pavela Serebriakova w Rosji, Feruccio Busoniego we Włoszech i wielu innych, m. in. w Grecji, Afryce, Jugosławii, Chinach, w Hiszpanii, na Ukrainie, w Niemczech, Australii i Stanach Zjednoczonych. 

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie