O konkursie

W Konkursie mogą brać udział pianiści wszystkich narodowości urodzeni w latach 1990-2006, niebędący studentami Jurorów w ostatnich trzech latach.

Celem Konkursu jest uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu. Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

1961 - pierwszy konkurs

I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego

W Konkursie wzięli udział słuchacze i absolwenci roku akademickiego 1960/61 wyższych szkół muzycznych w Polsce. Zgłosiło się 27 kandydatów reprezentujących Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Sopot i Warszawę. Ostatecznie na przesłuchania konkursowe stawiło się 17 uczestników. W jury konkursu wzięli udział najwybitniejsi polscy muzycy.

Pierwszy laureat

Jerzy Maksymiuk zostaje pierwszym laureatem konkursu zdobywając nagrodę 5 000 zł.

Laureaci Konkursu:

I nagroda – Jerzy Maksymiuk, PWSM Warszawa – 5 000 zł
II nagroda – Maria Korecka, PWSM Kraków – 4 000 zł
III nagroda – Piotr Lachert, PWSM Warszawa – 3 000 zł

1986 - Reaktywacja konkursu

Ideę reaktywacji konkursu podjęli się prof. Jerzy Sulikowski, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku oraz redaktor „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” Henryk Martenka.

W II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego brało udział 27 pianistów, w tym 5 cudzoziemców studiujących w Polsce. Jury przewodniczył prof. Zbigniew Śliwiński.

2010 - Pierwsza transmisja internetowa

VIII Konkurs był wyjątkowy. Dzięki nowoczesnej technologii, po raz pierwszy transmitowaliśmy przesłuchania w Internecie.

Nasz kanał regularnie obserwuje ponad 10 000 widzów.

Komitet honorowy

Vladimir Ashkenazy

Jan Ekier

Waldemar Dąbrowski

Wojciech Kilar

Bronisław Komorowski

Aleksander Kwaśniewski

Jerzy Maksymiuk

Krzysztof Penderecki

Gen. Edward Rowny

Lech Wałęsa

Antoni Wit

Krystian Zimerman

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie