FINAŁ

XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego

Bydgoszcz, 6 – 20 XI 2022

 

FINAŁ

18-19 listopada 2022

5 uczestników

Sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego


Orkiestra Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego

dyrygent – Jakub Chrenowicz

 

18 listopada 2022, 19.00

Koncerty Finałowe


Pawlak Piotr (Poland) K (12)

L. van Beethoven - Concerto No. 4 in G major, Op. 58

Allegro moderato

Andante con moto

Rondo. Vivace


Krzyżowski Mateusz (Poland) S (19)

K. Szymanowski - Symphony Concertante No. 4, Op. 60

Moderato

Andante molto sostenuto

Allegro non troppo, ma agitato as ausioso


Okui Shio (Japan) F (27)

F. Chopin  - Concerto No. 2 in F minor, Op. 21

Maestoso

Larghetto

Allegro vivace


 

19 listopada 2022, 19.00

Koncerty Finałowe

 

López Salas Pedro (Spain) F (34)

F. Liszt - Concerto No. 1 in E-flat major

Allegro maestoso

Quasi adagio

Allegro vivace – Allegro animato

Allegro marziale animato

 

Saienko Danylo (Ukraine) S (39)

L. van Beethoven - Concerto No. 5 in E-flat major, Op. 73

Allegro

Adagio un poco mosso

Rondo. Allegro19 listopada 2022, ok 21.00

KONCERT SPECJALNY

R

A

PADEREWSKI


Jarosław 'Bisz' Jaruszewski

Beata Gramza

Kamila Kułakowska

Alicja Tarczykowska

Anna Wilk

Maciej 'Kosa' Kosicki

Michał SzlempoWydarzenie łączy wybrane pieśni do słów Catulle Mendesa w kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego, które wykonane zostaną przez artystki związane z bydgoską Akademią Muzyczną, z ich współczesnymi reinterpretacjami autorstwa pianisty Michała Szlempo, rapera Jarosława „Bisza” Jaruszewskiego i producenta muzycznego Macieja „Kosy” Kosickiego. Kluczem doboru pieśni stał się wątek melancholii, jesiennej przyrody i osamotnienia – wyraźny zarówno w klimacie muzyki, jak i tematyce wierszy. Całość w niecodzienny sposób miesza muzyczne światy, poszukując jednak emocji i treści, które są uniwersalne dla sztuki różnych czasów i gatunków.


Jarosław 'Bisz' Jaruszewski - raper, kulturoznawca, autor tekstów oraz słuchowisk radiowych. Od początku swojej twórczości doceniany za przemyślane teksty, dobór tematów, zabawy słowem oraz łączenie różnych muzycznych gatunków. Zdobywca złotej płyty za album Wilk chodnikowy, nominowany do Fryderyka za płytę Wilczy humor. Występował m.in. na galach „Paszportów Polityki” i „Nagrody Literackiej Gdynia”. Współpracował z Narodowym Centrum Kultury przy kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, a także m.in. z Krakowskim Salonem Poezji, Wrocławskim Domem Literatury oraz Big Book Festiwal, interpretując utwory Tadeusza Różewicza, Urszuli Kozioł czy Josepha Conrada.


Beata Gramza - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatka Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu, Konkursiu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Międzynarodowego Konkursu Opery Włoskiej „I Ranieri I Cestelli” w Berlinie. Na scenie bydgoskiej Opery Nova zadebiutowała w 1994 r. w partii I Damy w Czarodziejskim flecie Mozarta. W kolejnych sezonach artystycznych występowała m.in. w partii Liu w Turandot Pucciniego, Donny Elviry w Don Giovannim Mozarta, Giulietty w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Micaeli w Carmen Bizeta, Hanny w Strasznym dworze Moniuszki. Z powodzeniem wykonywała również partie operetkowe w Wesołej wdówce, Carewiczu i Krainie Uśmiechu Lehara. Obecnie jest adiunktem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


Kamila Kułakowska - sopran. Laureatka konkursów wokalnych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu im. S. Moniuszki w Warszawie oraz im. A. Sari w Nowym Sączu. Zadebiutowała w 2004 r. w Berlinie. Kreowała pierwszoplanowe role w spektaklach teatrów operowych takich, jak: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Opera Krakowska, Opera Nova w Bydgoszczy. Doceniana także jako interpretatorka dzieł kantatowo-oratoryjnych i pieśni. Koncertuje w kraju jak i za granicą. Oprócz aktywności artystycznej oddaje się działalności pedagogicznej.


Alicja Tarczykowska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej (2006). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej- -Zydroń na Podyplomowym Studium Instrumentalistyki (2008). Ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie (2012). Uczestniczyła w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa realizowanym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie (2015–2019). Od 2006 r. pracuje w macierzystej Uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta. Otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Posiada stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne (2020).


Anna Wilk - Sopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu prof. H. Michalak. Laureatka konkursów wokalnych. Na scenie zadebiutowała w 2007 r. w Teatro dell’Opera di Roma. Czynnie koncertuje, wykonując największe dzieła oratoryjne oraz utwory z gatunku liryki wokalnej. W kręgu jej muzycznych zainteresowań są utwory kompozytorów współczesnych, których prawykonania na stałe weszły do jej kalendarza koncertowego. Od 2016 r. związana ze swoją Alma Mater.


Maciej 'Kosa' Kosicki - balansuje między sztuką i naukami ścisłymi. Autor muzyki dla wydawnictw duetu „Bisz”/„Kosa” oraz wykonań w projekcie BeatsFamily. Jego produkcje można usłyszeć na albumach „Bisza” oraz duetów „Bisz”/„Pekro” i „Ryfa Ri”/„Pekro”. Jako wykonawca sceniczny współpracował z projektami Pawbeats Orchestra oraz Kali/Pawbeats liveband. Swoją twórczość muzyczną określa jako konceptualną o przemyślanej strukturze i formie w ramach nurtu muzyki miejskiej. Wyprodukowany przez niego album Blady Król został nominowany w kategorii album roku w tegorocznej edycji Lech Polish Hip-Hop Music Awards.


Michał Szlempo - polski pianista jazzowy, aranżer, dyrygent i kompozytor pochodzący z Nysy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego Wojciecha Niedzieli. Od 2013 r. prowadzi big-band Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, z którym to w 2015 r. zdobył II nagrodę podczas XX Ogólnopolskiego Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu. W 2017 r. jako dyrygent i producent nagrał płytę z big-bandem AMFN w Bydgoszczy w ramach prezentacji artystycznej przewodu doktorskiego Edward Czerny, Swing and Orchestra. W 2021 r. powstał zaadaptowany na orkiestrę materiał autorski Michała Szlempo, który zapoczątkował istnienie Felix Jazz Orchestra. * Bilety dostępne w Kasie Filharmonii Pomorskiej https://filharmonia.bydgoszcz.pl oraz https://www.bilety24.pl/obiekt/filharmonia-pomorska-w-bydgoszczy-37.html


TRANSMISJA LIVE

Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz

YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition

oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl
ORGANIZATORZY

XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego

 

 

Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego

 1922-2022

 

 


Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

 

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego

 

 

 

Pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

 

 

 

 

XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW:

 

 

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

 


 

Miasta Bydgoszczy

 

 

 

PARTNER GŁÓWNY

XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego

 

 PARTNERZY:  

 

 

MECENASI:
PARTNER XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego - Polskie Wydawnictwo Muzyczne:
 

PATRONAT MEDIALNY:

 

 

Sponsorzy konkursu
Partnerzy konkursu
Współfinansowanie konkursu
Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie