FESTIWAL PADEREWSKIEGO –  MIELCAREK-KRZYŻANOWSKA | KRZYŻOWSKI – 18.10.23

środa, 18 października 2023

Collegium Copernicanum UKW
ul. Mikołaja Kopernika 1, Bydgoszcz

godz. 17:00

Ignacy Jan Paderewski – „nie Pan, a Panujący”. Romantyczny artysta czy nowoczesny self-made-man?

dr hab. Barbara Mielcarek – Krzyżanowska

godz. 18:00

Recital fortepianowy Mateusza Krzyżowskiego, laureata I nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Program:

Ignacy Jan Paderewski:
  • Legenda A-dur op. 16 nr 5,
  • Moment muzyczny op. 16 nr 6,
  • Sarabanda op. 14 nr 2,
Franz Liszt:
  • Dolina Obermanna,
Claude Debussy:
  • 3 preludia z 2 tomu: Mgły, Zwiędłe liście, Brama Wina,
Karol Szymanowski:
  • Etiudy op. 4 nr 1 i 3,
  • Mazurki op. 50 nr 1-4,

Fryderyk Chopin:

  • Etiuda es-moll op. 10 nr 6,
  • Walc As-dur op. 34 nr 1,
  • Polonez As-dur op. 53.

WSTĘP WOLNY

Mateusz Krzyżowski

Tyski Ambasador Kultury. Pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych. Edukację rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. W roku 2023 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just. Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi: I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Druga nagroda I Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Barbara Mielcarek-Krzyżanowska

Teoretyk muzyki, muzykolog, dr nauk humanistycznych (2015), Katedra Muzykologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), dr hab. sztuki (2023), Rada Doskonałości Naukowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego). Od 2001 związana jest z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie czynnie uczestniczy w różnorodnych projektach badawczych oraz prowadzi działającą przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Pracownię Kultury Muzycznej i Folklorystyki. Jej zainteresowania naukowe zogniskowane są wokół kultury muzycznej XX i XXI wieku, w szczególności twórczości Zygmunta Mycielskiego oraz działalności Marii Modrakowskiej. Jest uczestniczką i organizatorką ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Autorka książki Folklor muzyczny w twórczości kompozytorów polskich XX wieku oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w kraju i za granicą.

FESTIWAL DOFINANSOWANO ze środków:

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”

w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

PARTNERZY FESTIWALU:

             

PATRONAT MEDIALNY:

             

 

MECENASI WYDARZENIA:

                                          

Partnerzy konkursu

Sponsorzy konkursu

Współfinansowanie konkursu

Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie