VIII Konkurs 2010

VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego

W dniach 7-21 listopada 2010 roku odbył się w Bydgoszczy VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego.

Rok 2010 był szczególnie ważny, ze względu na obchodzoną na całym świecie 150. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego (6 listopada 1860), o czym w październiku 2009 roku na 35. sesji zdecydowała Konferencja Generalna UNESCO.

Głównym Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, przy współudziale Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Funkcja Dyrektora Konkursu ponownie należała do Henryka Martenki, a Dyrektora Artystycznego do Prof. Piotra Palecznego.

Koncert inauguracyjny odbył się dnia 7 listopada 2010 o godz. 19 w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. Wystąpił znakomity duet fortepianowy Genowa i Dimitrow.

W konkursie mogli brać udział pianiści wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1978-1994. W maju i czerwcu 2010 odbyły się eliminacje do VIII MKP w Moskwie, Londynie, Nowym Jorku Los Angeles oraz Warszawie. Pianiści, którzy nie mogli wziąć udziału w preselekcjach mogli wysłać nagranie DVD. Zgodnie z Regulaminem Konkursu (VI. #1), spośród 89 aplikacji, decyzją Jury do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego zakwalifikowanych zostało 46 pianistów z 13 krajów, a ostatecznie wystąpiło 37 pianistów. Do drugiego etapu dopuszczonych zostało 21 pianistów, a w finale udział wzięła szóstka najlepszych wykonawców.

Jurorzy jednomyślnie potwierdzili wysoki poziom Konkursu, przy łącznej i niezmienionej od 2007 roku puli nagród 60 tysięcy Euro. II nagrodę zdobyła Kim Hyun Jung z Korei (15 000 Euro), III nagrodę (ex aequo) zdobyli Rosjanin Sergey Redkin i Polak Michał Szymanowski (7 000 Euro), zaś V nagrodę zdobył Denis Evstyukhin z Rosji (2 500 Euro). Na czele 13 osobowego Jury stał prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Konkursu.

Konkurs jest członkiem Fundacji Alink – Argerich od 2004 roku oraz od 2010 roku członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.

Do Bydgoszczy zjechali zaproszeni goście z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Norwegii, Japonii. Byli to organizatorzy festiwali pianistycznych, impresariowie, pedagodzy, przedstawiciele Yamahy, którzy nawiązali długofalowe relacje z Bydgoszczą, Konkursem Paderewskiego i Akademią Muzyczną.

Przesłuchania Konkursowe transmitowane były przez Internet i można je było śledzić poprzez stronę www.konkurspaderewskiego.pl

Koncert laureatów powtórzono w Filharmonii Narodowej 24 listopada 2010 roku.

W Koncercie udział wzięła Pierwsza Dama Anna Komorowska. Uczestniczyli w nim także członkowie Towarzystwa Muzycznego z Bydgoszczy. To trzeci Konkurs w kraju, po Chopinowskim i Wieniawskiego, którego laureaci są przedstawiani publiczności warszawskiej tuż po zakończeniu Konkursu.

Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego na stałe wpisał się w muzyczną mapę Bydgoszczy i Polski jako jeden z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2010. Przyczynia się on bowiem nie tylko do ocalenia od zapomnienia kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego i sławienia dobrego imienia tego wielkiego kompozytora, ale także do promocji Bydgoszczy – w Polsce i na świecie – jako miasta przychylnego muzyce i życzliwego młodym, utalentowanym artystom.

Głównymi donatorami Konkursu były: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urząd Miasta Bydgoszczy. Do grona darczyńców weszły również prywatne przedsiębiorstwa m.in.: Miejski Ośrodek Kultury, Yamacha Inc., Pomorski Operator Systemu Dystrybucyjnego, Oddział Dystrybucji Gazu w Bydgoszczy, Przedsiębiorstwo Rekultywacji i Rewaloryzacji Obszarów Zabytkowych Eko-Park, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Bydgoszczy, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, Affabre sp. z o.o., Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Gotowski, KPEC Bydgoszcz, Grupa Prefabret S.A., Hotel pod Orłem, Hotel Brda, GRAN, Cukiernie Adama Sowy, Zeto Bydgoszcz S.A., Ebud Przemysłówka Bydgoszcz Sp. z o.o., Per Aarslef, Chata Myśliwska, Ciech Transclean, Rosmedia, Solbet sp. z o.o., Agnat sp. z o.o., i inne. Konkurs odbył się pod patronatem medialnym TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, Polskiego Radia PIK oraz Polskiego Radia Programu II.

Partnerzy konkursu

Sponsorzy konkursu

Współfinansowanie konkursu

Konkurs jest dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasta Bydgoszczy.
PARTNEREM Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie