Janina Fialkowska

Janina Fialkowska

Kanada

Janina Fialkowska od ponad 40 lat budzi podziw publiczności i krytyków na całym świecie. Pianistka jest ceniona za świeżość i naturalność gry, a także wyjątkową jakość dźwięku. Mając na względzie te zalety, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”zaliczył ją do grona „wielkich dam fortepianu”.

Artystka urodziła się w Kanadzie, gdzie w wieku czterech lat rozpoczęła edukację muzyczną pod okiem mamy. W rodzinnym Montrealu kontynuowała naukę, współpracując z Yvonne Hubert, w Paryżu natomiast rozwijała się pod kierunkiem Yvonne Lefébure. W Nowym Jorku artystka uczęszczała do prestiżowej Juilliard School i rozwijała talent pod opieką Saszy Gorodnitzkiego. Janina Fialkowska mogła więc czerpać z najlepszych wzorców zarówno francuskiej, jak i rosyjskiej tradycji pianistycznej.

W 1974 r. zdobyła nagrodę podczas konkursu zorganizowanego przez Artura Rubinsteina, który stał się jej mentorem. Maestro był przekonany, że artystka jest „urodzoną interpretatorką Chopina” i tym samym zainicjował jej trwającą całe życie fascynację muzyką tego kompozytora. Był to przełomowy moment w karierze Janiny Fialkowskiej. Artystka występowała z orkiestrami cieszącymi się uznaniem na całym świecie, grając pod batutą Zubina Mehty, Bernarda Haitinka, Lorina Maazela, Sir Georga Soltiego, Sir Rogera Norringtona czy, należącego do młodszego pokolenia, Yannicka Nézet-Séguina.

Uznanie przyniosła jej seria premierowych wykonań nie tak dawno odnalezionego III Koncertu fortepianowego Liszta, który zagrała wraz z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną, jak i wykonania współczesnych koncertów fortepianowych.

Płyty wydawane przez artystkę zdobyły liczne nagrody, m.in. nagrodę przyznaną przez magazyn muzyczny BBC w 2013 r. dla najlepszej płyty roku z muzyką instrumentalną czy kanadyjską Nagrodę Juno przyznaną w 2018 r. W 1997 r. pianistka wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Antoniego Wita nagrała dla wytwórni Naxos koncert Paderewskiego oraz jego Fantazję polską. W Kanadzie doceniono działalność artystyczną Janiny Fialkowskiej, odznaczając ją m.in. orderem za wybitnie zasługi dla kraju oraz Nagrodą Gubernatora za całokształt twórczości, przyznano jej także trzy doktoraty honorowe.

Artystka dzieli się swym bogatym doświadczeniem podczas kursów mistrzowskich oraz organizowanej corocznie Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Bawarii, gdzie obecnie mieszka.

Często zasiada także jako członek jury podczas prestiżowych konkurów pianistycznych na świecie. W sezonie 2018/2019 Janina Fialkowska koncertuje w Anglii i Polsce. Artystka dała dwa recitale w Londynie podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wraz z Orkiestrą Symfoniczną BBC, wykonując koncert fortepianowy Paderewskiego w londyńskim Barbican, wystąpiła także w Filharmonii Szczecińskiej. Obecnie planuje recitale oraz koncerty z orkiestrą w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Hiszpanii.

Wiosną 2019 r. powróciła do rodzinnej Kanady na tournée w prowincjach Manitoba i Ontario, a latem na tournée podczas festiwali muzycznych. W październiku ukaże się także jej płyta z francuską muzyką fortepianową sygnowana przez wytwórnię ATMA. We wrześniu natomiast będzie kontynuować szóstą już edycję stworzonej przez siebie Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Bawarii i ponownie zasiądzie w jury znanych konkursów fortepianowych.