Juror XIII Konkursu 2025
PAWEŁ WAKARECY
Paweł Wakarecy urodził się w 1987 roku w Toruniu. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, po czym został asystentem na tej uczelni. W 2017 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych, a od 2019 roku pracuje jako profesor uczelni.
Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Bernarda Ringeissena, Ewę Pobłocką, Jacques’a Rouviera, Dang Thai Sona, Michaiła Woskresenskiego i Nelsona Goernera.
Paweł Wakarecy jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych dla dzieci i młodzieży. Otrzymał nagrody specjalne podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) oraz był finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). W XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010) zdobył wyróżnienie oraz nagrodę specjalną dla najwyżej ocenionego polskiego uczestnika.
W 2010 roku w ramach obchodów Roku Chopinowskiego Paweł Wakarecy zagrał ponad 50 koncertów w Polsce oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Chinach, Japonii, Koreii, Danii, Egipcie, Chile i Kolumbii. W 2012 roku odbył tournée po Ukrainie z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, w tym samym roku dał także recitale w Moskwie i Londynie. W latach 2013–2014 występował w miejscach związanych z życiem Chopina – na festiwalach chopinowskich w Valldemossie (Majorka) i Nohant (Francja), a także w Sali Schuberta Konzerthausu w Wiedniu. Grał w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, w Centrum Sztuki w Seulu (Seoul Arts Center), w Sal Koncertowej Lotte w Seulu oraz w Wielkiej Sali Konserwatorium Kijowskiego.
Artysta współpracował z wieloma zespołami, takimi jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica, Leopoldinum – Orkiestra Kameralna oraz większością orkiestr filharmonicznych w Polsce. Występował pod batutą dyrygentów takich jak Agnieszka Duczmal, Antoni Wit, Łukasz Borowicz, Wojciech Michniewski, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Marek Moś, Adam Sztaba, Mitsuioshi Oikawa, Bar Avni i Daniel Smith.
Jako kameralista artysta występuje w duecie fortepianowym Wakarecy Piano Duo ze swoją żoną Aleksandrą oraz współpracuje z wybitnymi młodymi polskimi muzykami.
Krytyk muzyczny John Allison w komentarzu do płyty zawierającej wybrane nagrania z Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, którą w 2011 wydał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina napisał:
„Jako jedyny polski finalista XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Paweł Wakarecy […] pokazał swoją wybitność. Urodzony w Toruniu artysta z pewnością wykazał naturalne, instynktowne wyczucie niemal wszystkiego, czego się podejmował muzycznie, często uchwytując subtelny, nostalgiczny charakter, który Polacy nazywają 'uczuciem żalu’. Jednakże, mimo że polskie korzenie artysty dało się wyczuć w jego interpretacjach, nigdy nie sprawiał wrażenia, że cokolwiek w muzyce traktuje jako oczywistość. Większość jego wykonań była wynikiem poszukiwań i indywidualnego podejścia. Przede wszystkim jednak gra Wakarecego przekonywała głębią dotyku, świadczącą o bardzo fizycznym związku z instrumentem.”