Juror XIII Konkursu 2025
PHILIPPE GIUSIANO
Philippe Giusiano jest laureatem XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mówi się, że jego interpretacje dzieł polskiego kompozytora stanowią swoisty wzorzec wykonawczy. W wieku 17 lat Philippe Giusiano po raz pierwszy wziął udział w konursie Chopinowskim, gdzie zajął ósme miejsca. Pięć lat później, w roku 1995, zdobył pierwsze miejsce, zyskując uznanie zarówno publiczności, jak i krytyki. Gdy artysta wydał swój drugi album z muzyką Chopina napisano: „Ma się wrażenie, że to właśnie dokładnie tak grał Chopin” (O. Bellamy – Le Monde de la Musique). Sukces w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie jakim jest Konkurs Chopinowski, otworzył przed Philippe Giusiano drzwi największych sal koncertowych, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatr w Weronie, La Scala w Mediolanie, Théâtre des Champs-Elysées i Salle Gaveau w Paryżu, Suntory Hall w Tokio.
Philippe Giusiano występował podczas wielu festiwali we Francji, takich jak La Roque d’Anthéron, gdzie jest regularnie zapraszany, La Chaise-Dieu, Aix-en-Provence, Chopin chez George Sand w La Châtre, Festiwal Chopinowski w Bagatelle, La Folle Journée, Festiwal Berlioza, oraz na scenach międzynarodowych, m.in. na Ravello Festival we Włoszech, Festiwalu Ruhr w Niemczech, Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i Antoninie. Pianista wielkorotnie odbywał tournée po Niemczech, Japonii, Austrii, Polsce, Rosji, Włoszech, Portugalii, Maroku, Danii, Litwie, Hiszpanii, Brazylii, Argentynie, Kanadzie i Bliskim Wschodzie. Współpracował z wybitnymi orkiestrami i dyrygentami, takimi jak Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Philippe Entremont, Kazimierz Kord, Yutaka Sado, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak czy Marek Pijarowski.
Podczas obchodów 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina artysta został entuzjastycznie przyjęty we Francji, Hiszpanii, na Bliskim Wschodzie, w Japonii, Polsce i Skandynawii, prezentując program obejmujący wszystkie dzieła Chopina na fortepian i orkiestrę.
Nagrania Philippe’a Giusiano, w większości zawierające muzykę Fryderyka Chopina i Sergiusza Rachmaninowa, zdobyły szerokie uznanie krytyków. Jego album z 24 preludiami i 24 etiudami Chopina odniósł światowy sukces. Mathias Heizmann powiedział magazynowi Arte: „Słuchająć tego pianisty grającego Chopina odnosimy wrażenie uczestnictwa w narodzinach muzyki. To niezapomniane przeżycie!”.
W roku 2017 Philippe Giusiano nagrał dwa albumy dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, które obejmują wczesne dzieła Chopina. Jego najnowsze nagranie zawiera Koncert fortepianowy op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego z udziałem Howarda Shelly’ego oraz Sinfonii Varsovii.
Oprócz kariery artystycznej pianista regularnie prowadzi mistrzowskie kursy w Polsce i Japonii. W latach 2008–2020 pełnił funkcję profesora wizytującego w Heisei Music College w Kumamoto w Japonii. Zasiadał także w jury znaczących konkursów pianistycznych, m.in. w październiku 2019 roku podczas II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Młodych Pianistów w Pekinie a w październiku 2021 podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 2012 roku Philippe Giusiano otrzymał Medal Miasta Marsylii za wkład w życie kulturalne swojego rodzinnego miasta. W 2023 roku Polska nadała mu tytuł Ambasadora Kultury Polskiej za promowanie polskiej muzyki i kultury na całym świecie.