Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy
Dane teleadresowe:
Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy
ul. Ks. Piotra Skargi 7
85-018 Bydgoszcz
Polska
tel./fax: +48 52 327 02 91
website: www.konkurspaderewskiego.pl
e-mail: info@konkurspaderewskiego.pl
Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy w latach 2019-2022:
Prezes – Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń
Wiceprezes – Ryszard Kania
Wiceprezes – Henryk Martenka
Członek Zarządu – Mariusz Klimsiak
Członek Zarządu – Jacek Szczepański
Członek Zarządu – Jan Rogalski
Biuro Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy:
Henryk Martenka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego
Prof. Piotr Paleczny – Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego
Agata Szpadzińska – Zastępca Dyrektora Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego
Katarzyna Jopek – Główna Księgowa
Wysokość składek członkowskich:
30zł – stawka ulgowa
60zł – stawka normalna
Istnieje również możliwość płatności składek członkowskich na konto Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego (Bydgoszcz, ul. Skargi 7):
BGŻ S.A. 53 2030 0045 1110 0000 0237 3420
Alior Bank 66 2490 0005 0000 4500 5304 6065
KONCERTY – Kalendarium
Historia
Towarzystwo Muzyczne w Bydgoszczy powstało krótko po odzyskaniu niepodległości, w 1922 roku. Jego powołanie przez grono muzyków i melomanów było wyrazem dążenia społeczeństwa polskiego do ożywienia i rozwoju życia muzycznego w Bydgoszczy po I wojnie światowej. W 1925 roku pianista Zygmunt Lisicki organizuje Miejski Instytut Muzyczny, który po dwóch latach przeobraża się w Miejskie Konserwatorium Muzyczne. Kierowane przez Zdzisława, potem Irenę Jahnke, Konserwatorium osiągnęło bardzo wysoki poziom i stanowiło centrum życia muzycznego ówczesnej Bydgoszczy. Wokół Towarzystwa Muzycznego skupili się wybitni pedagodzy Konserwatorium (Alfons i Edmund Rösler, Zdzisława i Halina Wojciechowskie, Jerzy Stefan, Felicja Krysiewicz), którzy znacznie przyczynili się do rozwoju kultury muzycznej Bydgoszczy i regionu. Po II wojnie światowej Towarzystwo postawiło sobie w pierwszym rzędzie za cel stworzenie zawodowej orkiestry symfonicznej. Powołana została do życia z okazji 600-lecia Bydgoszczy (1946) i przyjęła nazwę Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej Towarzystwa Muzycznego. Jej pierwszym dyrygentem był Arnold Rezler, potem kierował nią Mieczysław Tomaszewski. 1 stycznia 1953 roku orkiestra została przemianowana na Państwową Filharmonię Pomorską. Równocześnie działacze Towarzystwa wspomagali starania o budowę gmachu Filharmonii.
Przedmioty osobiste I.J. Paderewskiego
– własność Towarzystwa Muzycznego
w Bydgoszczy
W 1955 roku, na wniosek Felicji Krysiewiczowej, pedagoga śpiewu, Towarzystwo Muzyczne organizuje Studio Operowe, zaczątek sceny muzycznej. Po czterech latach działalności Studio zostaje przeobrażone w Teatr Muzyczny Opery i Operetki w Bydgoszczy. W 1960 roku bydgoski teatr muzyczny zostaje upaństwowiony. Równocześnie w tym samym roku Towarzystwo tworzy Studium Muzyczne w randze szkoły średniej i podyplomowej.
W 1986 roku Towarzystwo Muzyczne przyjmuje imię Ignacego Jana Paderewskiego i celem statutowym staje się dbanie o imię wielkiego Polaka, propagowanie Jego muzyki i idei. Podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego Towarzystwo ustanowiło nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (otrzymał ją Andrzej Janaszek). Na swoje 65-lecie (1987) Towarzystwo przygotowało ogólnopolską sesję naukową wraz z koncertami i konkursem literackim, poświęconymi I. J. Paderewskiemu.
W ponad 80-letniej historii Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy, gośćmi Towarzystwa bywali najznakomitsi przedstawiciele polskiego życia muzycznego, a wśród nich Karol Szymanowski, Feliks Nowowiejski, Ewa Bandrowska-Turska, Jerzy Waldorff, Regina Smendzianka.
Henryk Martenka
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. PARTNEREM Konkursu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.