Przemówienie p. Didiera Schnorkga, prezesa Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie z okazji Inauguracji Konkursu

Drodzy koledzy,
Panie i Panowie,

Być z Wami dzisiaj wieczorem z okazji uroczystego otwarcia X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego to dla mnie wielki zaszczyt.

W imieniu Światowego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych chciałbym wszystkim uczestnikom, jurorom, pracownikom, jak i bydgoskiej publiczności życzyć udanej dziesiątej edycji.

Konkursy muzyczne to niezbędny element światowej sceny muzycznej. Nie tylko pozwalają wyznaczyć najbardziej obiecujących młodych artystów, ale też dają miastu możliwość oddania się muzyce na jakiś czas. Przez okres dwóch tygodni od dziś, Bydgoszcz stanie się takim punktem skupienia pianistów, zawodowców świata muzycznego, jak i melomanów wyczekujących odkrycia nowych talentów.

A bogate i korzystne doświadczenie będzie udziałem wszystkich uczestników, nie tylko tych, którzy wrócą do domu z nagrodą: udział w konkursie muzycznym zawsze przynosi korzyści. Jest szansą na poznanie młodych wirtuozów, członków jury, organizatorów, dziennikarzy. Poprzez wymianę z innymi i skupianie się na swojej grze można rozwinąć karierę muzyczną.

Konkurs Paderewskiego jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych od 2010 r., co czyni go najmłodszym polskim konkursem w naszych szeregach. Warto zauważyć, że historycznie Polska miała jedną z najliczniejszych reprezentacji w naszym Stowarzyszeniu. To pokazuje prawdziwą żywotność polskiego świata muzycznego, pełnego wspaniałych artystów i kompozytorów, zarówno w przeszłości, jak i obecnie.

Jesteśmy wdzięczni za to, że Wasze miasto mogło Konkurs ufundować, i że nadal go wspiera, czyniąc go jednym z ważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Stowarzyszenie potrzebuje tak aktywnych i tak innowacyjnych członków jak Konkurs Paderewskiego – naprawdę nowoczesny i uniwersalny, otwarty na wszelkie style i formy muzyczne. Jego niezwykle wolny repertuar wyróżnia go na tle reszty Stowarzyszenia. W rzeczy samej, naprawdę niewiele konkursów daje tyle wolności wykonawcom.

Paderewski, któremu poświęcony jest Konkurs, naprawdę zasługuje na ten zaszczyt: jego czułe i pełne pasji dzieła zasługują na najważniejsze miejsca w dzisiejszych programach koncertowych. Sprawia nam niezmierną radość, że dajecie młodym pianistom możliwość poznania jego twórczości. Wydaje się nam czymś oczywistym, że pamięć tego niezwykłego człowieka należy czcić. Był Paderewski wyjątkowym muzykiem, genialnym kompozytorem, znanym patriotą, i międzynarodowej sławy mężem stanu. Po dziś dzień Paderewski pozostaje jednym z najbardziej znanych Polaków na arenie międzynarodowej.
Nadając Konkursowi imię tego wielkiego człowieka, oferujecie młodym artystom z całego świata wzór który może zainspirować ich kariery muzyczne, ale też życia. Bo jeśli celem Konkursów jest wyłonienie najzdolniejszych muzyków danej chwili, dają one też możliwość stworzenia potrzebnych światu profili artystów: artystów pełnych, wirtuozyjnych i zaangażowanych, z szacunkiem odnoszących się do przeszłości, ale też harmonijnie zgranych z dzisiejszym światem nosicieli emocji i wizji.

W tym samym duchu co Paderewski, potrafiący natchnąć widownie jak nikt inny, szukamy artystów, których talent zaprze nam dech, zainspiruje nas, przeniesie do ich wizji sztuki i muzyki, czasem ryzykując obdarcie nas z poczucia pewności. Ale szukamy też artystów zaangażowanych w sprawy im współczesne, tak jak Paderewski w sprawę polskiej niepodległości i światowego pokoju.

Muzyka nie jest sztuką przeznaczoną tylko dla elit, odizolowaną od społeczeństwa, które ją otacza i dostarcza jej sił. Muzyka i muzycy, w duchu Paderewskiego, muszą czerpać z radości i smutków naszych czasów, nieść przesłanie pokoju i harmonii i bronić wartości, na których opiera się nasze społeczeństwo.

Prawdą jest, że nie jesteśmy politykami: my po prostu organizujemy konkursy muzyczne, i zaufajcie mi: zrobienie tego poważnie i uczciwie może być trudne. Mimo wszystko, nasze wybory nigdy nie są neutralne, a wszelka sztuka w którymś momencie i tak staje się polityczna. Poświęcając konkurs Paderewskiemu, dając uczestnikom szeroką wolność wyboru programu, wspierając współpracę międzynarodową i oferując zwycięzcom międzynarodową publiczność tworzycie nowy obraz muzyki i muzyków. Tworzycie również piękny wizerunek Polski, nowoczesnego i hojnego kraju, wiernego postaci i ideałom Paderewskiego. Jesteśmy dumni, że jesteście członkami Stowarzyszenia!

Niech wszyscy uczestnicy znajdą natchnienie w postaci Paderewskiego, który pokazał, że można jednocześnie być genialnym muzykiem i walczyć o bliskie nam wartości.

Jest zatem zaszczytem dla mnie ogłosić, że Światowe Stowarzyszenie Konkursów Muzycznych zostało zaproszone przez Konkurs Paderewskiego do odbycia Sesji Plenarnej w Bydgoszczy w 2022 r. Jestem pewien, że wielu z nas przybędzie tu z całego świata dzielić się z Wami doświadczeniami i odwiedzić Wasze miasto.

Serdecznie dziękuję, życzę powodzenia uczestnikom, a wszystkim udanego konkursu!

Partnerzy konkursu
AM

AM

FP

FP

asd

asd

PTNA

PTNA

YAMAHA

YAMAHA

Liszt Competition

Liszt Competition

Michael Moran

Michael Moran

Kawai

Kawai

Fazioli

Fazioli

ST

ST

WFIMP

WFIMP

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. PARTNEREM Konkursu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.