Jury VII Konkursu

Skład jury:

Profesor Jerzy Sulikowski

Polska

Przewodniczący Jury V Konkursu Pianistycznego
Studia pianistyczne odbył w Katowicach i Sopocie u Zbigniewa Śliwińskiego oraz w Paryżu u Suzanne Roche i Vlado Perlemutera. Jest laureatem I nagrody Międzyna-rodowego Konkursu Muzycznego w Genewie w 1967 r. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Chinach, na Kubie i w Japonii. Jest profesorem Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku, a przez 5 lat był profesorem Akademii Muzycznej Musashino w Tokio. Jest zapraszany jako wykładowca na letnie kursy pianistyczne m. in. do Wiednia i Duszników - Zdrój. Jego wychowankami są liczni lau-reaci konkursów pianistycznych. W 1986 roku zainicjował wznowienie Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

×
Profesor Jerzy Sulikowski

Profesor Jerzy Sulikowski

Polska

Profesor Regina Smendzianka

Koncertowała w ponad 30 krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Studia muzyczne ukończyła pod kierunkiem prof. Henryka Sztompki, wieloletniego ucznia I. J. Paderewskiego. Jest laureatką IV Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie (1949 r.). Dokonała wielu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych dla wytwórni polskich, holenderskich, włoskich, niemieckich i japońskich. Jest wieloletnim profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także kierownikiem Katedry Fortepianu tejże Uczelni. W latach 1972-73 pełniła funkcję rektora. Obecnie posiada tytuł Honorowego Profesora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Obok działalności artystycznej i dydaktycznej w kraju i za granicą (liczne kursy interpretacji, seminaria, wykłady m. in w Japonii, Meksyku, Finlandii, Danii, Niemczech, Wenezueli) uczestniczyła w pracach krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych (Warszawa, Moskwa, Tokio). Posiada wiele nagród artystycznych i odznaczeń panstwowych. W roku 1988 powołała do życia własną fundację - "Fundacja Reginy Smendzianki".

×
Profesor Regina Smendzianka

Profesor Regina Smendzianka

Profesor Andrzej Jasiński

Polska

Urodził się w 1936 r. w Częstochowie, gdzie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Stefanii Borkowskiej. W latach 1952-59 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Władysławy Markiewicz (dyplom z odznaczeniem). W latach 1960-61 studiował w Paryżu u prof. Magdy Tagliaferro. Występował w kraju i za granicą (w byłym ZSRR, Czechosłowacji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Ameryce Płd.).
Od 1961 r. pracuje jako pedagog w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1972-95 był kierownikiem Katedry Fortepianu. W latach 1979-82 prowadził klasę fortepianu w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie. Jest jurorem licznych konkursów pianistycznych (np. Warszawa, Bruksela, Tokio) i prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą - od 10 lat w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu, czy w Szkole Pianistycznej we Włoszech.

×
Profesor Andrzej Jasiński

Profesor Andrzej Jasiński

Polska

Profesor Yuko Yamaoka

Japonia

Urodziła się w Fukuoka w zachodniej Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat, dzięki zaangażowaniu matki - jej pierwszego nauczyciela. Kolejnymi profesorami, rozwijajšcymi talent Yamaoki byli prof. Yoichiro Miyake, Leo Sirota i Kazuko Yasukawa. W ósmym roku życia pianistka zagrała Koncert A - dur, K. 488 Mozarta wraz z Japońską Orkiestrą Radiową. Jako jedenastoletnia dziewczynka uczestniczyła w recitalach, by następnie jako solistka grać z orkiestrami, zespołami muzyki kameralnej i brać udział w nagraniach radiowych. Zdobywczyni nagrody 20. Japońskiego Konkursu Muzycznego w 1951 roku. Odznaczona przez rząd francuski "Chevalier de L'Ordre des Arts et des Lettres" w 1983 roku i "Officier dans L'Ordre des Arts et des Letters" w 1998 roku. Uhonorowana Nagrodą Kultury w Jokohamie w 1990 roku.
Yuko Yamaoka zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Pełni ważne obowiązki w organizacjach społecznych. Jest członkiem Rady Edukacji w Jokohamie (1996 - 2003), członkiem zarządu Fundacji Promocji Kultury w Jokohamie, instruktorem na Uniwersytecie Toho Gauken i w Junior College, członkiem zarządu Stowarzyszenia Japońskich Nauczycieli Klasy Fortepianu, przewodniczącą zarządu Międzynarodowego Koncertu Pianistycznego w Jokohamie i przedstawicielką Yamate Geteza Piano Festival.

×
Profesor Yuko Yamaoka

Profesor Yuko Yamaoka

Japonia

Zhaoyi Dan

Chiny

Dan Zhaoyi jest sławnym profesorem fortepianu z Chin. Był profesorem w Konserwatorium Muzycznym
w Sichuan w latach 1964-1995, a obecnie uczy w Shenzhen Arts School.
Jego ojciec był doktorem medycyny, który kochał muzykę i wpłynął na zainteresowania muzyczne
swoich dzieci. Dan Zhaoyi, mając 14 lat podjął naukę w Szkole Muzycznej w Sichuan, w klasie fortepianu
prof. On Huixiana i Lin Ruizhi. W 1960 wyjechał do Pekinu, aby studiować u prof. Zhou Guangren, która założyła fundację dla wspierania jego pianistycznego rozwoju. W 1964 ukończył studia na Konserwatorium Muzycznym w Sichuan.
W ciągu swych ponad 30 lat doświadczeń pedagogicznych wykształcił wielu młodych pianistów. Szczególnie w ostatnich dziesięciu latach grupa jego wspaniałych, młodych wychowanków zdobywała nagrody w ważnych międzynarodowych konkursach pianistycznych, ukazując klasę profesora.
Do jego najwybitniejszych studentów należą Li Yundi, Chen Sa i Zuo Zhang. Jego wychowankowie wygrali 34 międzynarodowe konkursy pianistyczne, zdobywając m.in.11 pierwszych miejsc podczas Chińskiego Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów, Konkursu Pianistycznego dla Młodych Artystów oraz Junior Group im. Giny Bachauer, Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów im. V. Kraineva na Ukrainie, Konkursu dla Młodych Muzyków im. Czajkowskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, gdzie w 2000 roku Li Yundi otrzymał I nagrodę, a Chen Sa - czwartą, po tym jak w 1996 roku zdobyła IV nagrodę na Konkursie w Leeds. Są to pierwsi Chińczycy, którzy wygrali tak wysokie nagrody.

Za wybitne osiągnięcia w nauczaniu Dan Zhaoyi uhonorowany został wieloma wyróżnieniami i nagrodami, m.in. tytułem " National Outstanding Educator” (Narodowy Wybitny Nauczyciel), “Excellent Teacher” (Wybitny Nauczyciel), otrzymał honorowy certyfikat międzynarodowej kultury oraz pamiątkowy złoty medal.

×
Zhaoyi Dan

Zhaoyi Dan

Chiny

Bernd Goetzke

Niemcy

Bernd Goetzke urodził się w 1951 roku w Hanowerze (Niemcy). W wieku 13 lat został przyjęty do Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, gdzie studiował w klasie fortepianu u prof. Karla - Heinza Kammerlinga, aż do Dyplomowego Koncertu Solistów w 1951 roku.. Ważnym elementem w jego pianistycznym rozwoju był długi kontakt (1969- 1977) z Arturo Benedetti Michelangelim, który uważał go za swego ostatniego ucznia. Uczestniczył także w kursach Beethovenowskich Wilhelma Kempffa i Claudio Arrau.
Bernd Goetzke był nagradzany w kilku międzynarodowych konkursach (m.in. w Paryżu, Mediolanie, Atenach, Brukseli). Już w wieku 25 lat został wykładowcą w hanowerskiej Hochschule für Musik und Theater, a w 1982 roku został profesorem; prowadzi tam klasę fortepianu kształcąc młodych pianistów z całego świata, a także jest kierownikiem Biura Koncertów Solowych. Ponadto prowadził klasy mistrzowskie w Niemczech i za granicą. Angażuje się również w kształcenie solistów i rozwój młodych talentów z poza środowiska akademickiego, np. jako członek Jury wielu międzynarodowych konkursów, doradca artystyczny festiwalu "Braunschweiger Kammermusikpodium" oraz członek towarzystwa wspierającego młodych artystów.
Od ubiegłego roku jest Dyrektorem niedawno utworzonego Instytutu dla szczególnie utalentowanych dzieci. Instytut, przez niego założony i związany z Hochschule für Musik und Theater, jest jedyną tego typu placówką w Niemczech.
Repertuar koncertowy Bernda Goetzke w ostatnich latach skupiał się na dziełach z XX wieku, ukazując jego fascynację stylistycznym bogactwem i rozmaitością okresu między późnym romantyzmem a awangardą.. W obszarze muzyki kameralnej godny uwagi jest jego udziałem w niemieckich premierach Kwintetu fortepianowego Bartóka, Kwartetu na koniec czasu Messiaena, Pierrota Lunaire Schoenberga, Sonaty na dwa fortepiany i perkusję Bartóka oraz dwóch Rapsodii Gershwina czy Prometeusza - Skriabina.
Bernd Goetzke opublikował też kilka artykułów na tematy o pokrewnej tematyce ("Wolność w interpretacji", " Technika uzycia pedału", " Charakterystyczne melodie Bacha", "Artykulacja i frazowanie w muzyce klasycznej, itp.).

×
Bernd Goetzke

Bernd Goetzke

Niemcy

Daejin Kim

Korea

DAEJIN KIM zasłużenie cieszy się pozycją jednego z czołowych pianistów
i pedagogów w Korei. W roku 1985 zdobył pierwszą nagrodę podczas prestiżowego
6 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Roberta Casadesusa (obecnie konkurs
w Cleveland). W roku 1986 profesor debiutował w Nowym Jorku, otrzymując wyjątkowo przychylne
recenzje od krytyka gazety the New York Times, który napisał: „Daejin Kim pokazał, że opanował
wszystkie elementy sztuki pianistycznej niezbędne do rozpoczęcia kariery solowej”. Od tego momentu Kim dawał recitale i koncertował z orkiestrami w największych miastach Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji.
W roku 1994, profesora Kim wraz z rodziną przeniosła się do Korei. Od tego czasu jest on najlepszym, choć rzadkim, przykładem artysty, który godzi występy z pracą pedagogiczną. Jego klasy mistrzowskie cieszą się międzynarodowym uznaniem, a on w tym samym czasie nie rezygnuje z kariery koncertowej. Wspomnieć warto wiekopomny już, jednodniowy występ w trakcie którego zaprezentował zebrane koncerty fortepianowe Beethovena (2001) oraz pełen cykl koncertów fortepianowych Mozarta (2002-2004). Ostatnio pojawił się jako solista grając z Rundfunk Sinfonieorchestra z Berlina, Narodową Orkiestrą RTE z Dublina oraz Orkiestrą Symfoniczną Sapporo w sali koncertowej Suntory Hall w Japonii.
Jego dyskografia obejmuje 2 koncerty fortepianowe Mozarta (koncert 488 i koncert 453 podczas których drygował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia od fortepianu (Sony Label).
W roku 2002 otrzymał nagrodę „Profesor Roku” przyznawaną przez Towarzystwo Muzyczne Korei, a w roku 2006 otrzymał odznaczenie dla „Artysty Roku’ przyznawane przez Ministerstwo Kultury Korei.
Profesor Kim zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Clara Haskil, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Ettlingen, konkursu PTNA (organizowanego przez Krajowy Związek Nauczycieli Gry na Pianinie), Międzynarodowego Konkursu Sendai w Japonii oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rachmaninowa w Moskwie i wielu innych.
Jego uczniowie zdobywają nagrody podczas najważniejszych konkursów (Rubinstein, Busoni, Viotti, Ettlingen, Oberlin, Cleveland oraz Sendai). Jego studenci z Narodowego Uniwersytetu w Korei (National University of Arts) zdobyli pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Clara Haskil w roku 2005 oraz pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu w Leeds w roku 2006.
Daejin Kim uzyskał tytuł licencjata i magistra nauk humanistycznych oraz tytuł doktorska w Juilliard School, gdzie studiował pod kierunkiem Martina Canin. Profesor Kim jest członkiem wydziału w Manhattan School of Music, wykładał także na Uniwersytecie Yale po otrzymaniu stypendium Woodwarda. Obecnie pracuje jako profesor na University of Arts w Korei, Seul.

×
Daejin Kim

Daejin Kim

Korea

Aleksiej Orłowiecki

Rosja

Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, absolwent (1984 r.) i wykładowca Konserwatorium Petersburskiego (do 1996 r.). Studia pianistyczne odbył pod kierunkiem Grigorija Sokołowa, którego następnie został asystentem. Studiował również kompozycję oraz dyrygenturę operową i symfoniczną (u J. Falika i I. A. Mussina). W 1989 uzyskał II nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Utrechcie w Holandii, a w 1990 r. - I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. Iturbiego w Walencji w Hiszpanii. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Jego obszerny repertuar obejmuje utwory od okresu baroku do współczesności. Najchętniej gra jednak dzieła Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Beethovena. Dla radia nagrał koncerty fortepianowe (I, II i III) S. Rachmaninowa. W 1991 r. nagrał w Holandii na fortepianie Erard z epoki Liszta dwie płyty kompaktowe z utworami tego kompozytora. Oprócz koncertów w rodzinnym kraju występował w Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Niemczech i wielokrotnie w Polsce. W naszym kraju na zaproszenie Towarzystwa im. F. Liszta prowadził również 18 ogólnopolskich kursów pianistycznych oraz był profesorem na wszystkich międzynarodowych mistrzowskich kursach pianistycznych zorganizowanych przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta w latach 1993-2005.

×
Aleksiej Orłowiecki

Aleksiej Orłowiecki

Rosja

Katarzyna Popowa-Zydroń

Polska

Polska pianistka pochodzenia bułgarskiego. Studia w zakresie gry na fortepianie ukończyła z wyróżnieniem w 1973 roku w klasie prof. Zbigniewa Śliwińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Studia podyplomowe odbyła w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. Alexandra Jennera. Oprócz tego uczestniczyła w kursach mistrzowskich Susanne Roche, Dietera Zechlina, i Georgy Seboka. Jest laureatką krajowych konkursów - IV Ogólnopolski Festiwal Młodych Muzyków, II Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny oraz półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1975 r. (IV wyróżnienie), Konkursu Pianistycznego w Terni, Włochy, w 1975 r, i Konkursu Pianistycznego ARD w Monachium w 1978 r.

Koncertuje w kraju i zagranicą. Jej repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mozarta, Beethovena (m.i. Sonata op.106) Schuberta, Schumanna, Chopina, Debussy'ego, Bartóka i innych. Jej udziałem są także prawykonania polskiej muzyki współczesnej.

W roku 1996 założyła wraz z kolegami - muzykami Gdańskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki, które organizuje znane ze swego wysokiego poziomu koncerty kameralne oraz Międzynarodowy Festival "Musica nos unit".

Jest związana od lat z pedagogiką. Obecnie jest profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest pedagogiem Rafała Blechacza, który w październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.

×
Katarzyna Popowa-Zydroń

Katarzyna Popowa-Zydroń

Polska

Jerome ROSE

Stany Zjednoczone

JEROME ROSE, jeden z wybitnych amerykańskich pianistów, występujących w najważniejszych salach
koncertowych na pięciu kontynentach. Złoty medalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Busoniego, rozpoczął swoją międzynarodową karierę mając
20 lat. Jego katalog chwalonych przez krytykę nagrań na płytach Monarch Classics zawiera koncerty Liszta
z Orkiestra Filharmoniczną w Budapeszcie, Etiudy transcendentalne Liszta, sonaty, Davidsbündlertänze i
Kreisleriana Schumanna, ostatnie trzy sonaty Beethovena oraz komplet ballad i fantazji Chopina.
Był uczniem Adolpha Ballera, gdy w wieku 15 lat zadebiutował z Orkiestrą San Francisco. Absolwent
Mannes College i Juilliard School Music, uczył się u Leonarda Shure'a i Rudolfa Serkina w Marlboro. Był także stypendystą Fulbrighta w Wiedniu. Prowadził kursy mistrzowskie w Moskiewskim Konserwatorium, Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, „Mozartem” w Salzburgu, w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium. Był także częstym gościem w Konserwatorium Muzycznym Toho w Tokio (Japonia). Pracuje na Mannes College of Music i jest Dyrektorem Międzynarodowego Instytutu i Festiwalu Instrumentów Klawiszowych, odbywającego się każdego lata w Nowym Jorku. Jego występy podczas Festiwalu zostały zarejestrowane przez WFMT Chicago jako ogólnoświatowa transmisja radiowa.

Jerome Rose występował z takimi orkiestrami jak Berlińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Filharmoniczna w Monachium, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna i Orkiestra Symfoniczna Cecilia Santa w Rzymie. Jako częsty gość w Londonie wystąpił z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i Królewską Orkiestrą Filharmoniczną. W dodatku występował jako solista z większością amerykańskich orkiestr jak Orkiestra Symfoniczna w Chicago, Orkiestra Symfoniczna w San Francisco, Orkiestrami Symfonicznymi w Houston, Baltimore i Atlancie. Pod batutą takich dyrygentów jak Sir Georg Solti, Wolfgang Sawallisch, Sir Charles Mackerras, Stanisław Skrowaczewski, Sergiu Comissiona, David Zinman, Hans Vonk, Robert Spano i Christian Thielemann.

×
Jerome ROSE

Jerome ROSE

Stany Zjednoczone

Jacques ROUVIER

Francja

Urodził się w Marsylii w 1947 roku. Studiował między
innymi z takimi pianistami jak Vlado PERLEMUTER,
Pierrem SANCAN, Jean FASSINA i Jean HUBEAU.
Otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Fortepianu i
Muzyki Kameralnej w Paryskim Narodowym Konserwatorium
Muzycznym w roku 1965 i 1967.
Przenikliwy i biegły muzyk, wygrał kilka międzynarodowych nagród na konkursach jak: nagroda Viottiego w Vercelli, nagroda Marii Canals w Barcelonie, nagroda Marguerite Long - Jacques Thibaud oraz nagroda przyznana przez Fundację de la Vocation (Francja).
W 1970 założył ROUVIER - KANTOROW - MULLER Trio, z którym regularnie występuje. Znakomity nauczyciel, otrzymał tytuł Profesorem Fortepianu w Paryskim Narodowym Konserwatorium Muzycznym w 1979 roku. Jest często zapraszany do prowadzenia klas mistrzowskich na całym świecie: w Montrealu, Vancouver, Saint-Jean-de-Luz (the Maurice Ravel Academy), w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Flaine, Nice i Les Arcs. W 1990 roku zastąpił Pierre'a BARBIZETA, ucząc pedagogiki fortepianowej w Konserwatorium w Marsylii. Jego nagrania są ciepło odbierane i zdobywają nagrody, jak Grand Prix du Disque oraz Grand Prix du Disque Francais.
Przez ostatnie 25 lat, zagrał niezliczona ilość koncertów we Francji i na całym świecie, zawsze z wielkim sukcesem i radością.
Artystyczna kariera Jacquesa ROUVIERa jest odbiciem jego bogatej osobowości. Jego występy są zawsze chwalone przez krytyków muzycznych na całym świecie.

×
Jacques ROUVIER

Jacques ROUVIER

Francja

Lee Kum-Sing

Kanada

Studiował u Gerharda Puchelta w Berlinie oraz u Juliusa Katchena i Magdy Tagliaferro w Paryżu. Zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku w 1963 oraz w Wigmore Hall w Londynie w 1969. Od tej pory zyskuje międzynarodowe uznanie jako solista i muzyk kameralny w Azji, Europie, Ameryce Północnej i Australii. Koncertował ze znakomitymi artystami jak Cho - Liang Lin, Alfredo Campoli, Tsuyoshi Tsutsumi, Rivka Golani i Kim Borg. Został zaprezentowany i wziął udział w nagraniach w telewizji BBC, australijskiej ABC  i kanadyjskiej CBC oraz w innych azjatyckich i europejskich stacjach radiowych i telewizyjnych.
Od 1971roku profesor Lee jest Kierownikiem Departamentu Fortepianu na Akademii Muzycznej w Vancouver oraz  profesorem fortepianu na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver (Kanada). Od 1985 jest także gościnnie profesorem w Beijing Conservatory Music. Obecnie wielu spośród jego studentów aktywnie koncertuje, nagrywa i zdobywa nagrody w licznych ważnych narodowych i międzynarodowych konkursach. Od ponad 20 lat prowadzi klasy mistrzowskie i zajęcia w Szkołach Letnich i na Festiwalach w Holandii, Polsce, Francji, Belgii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych Ameryki Pn. i Kanadzie.
Profesor Lee zasiada w Jury wielu międzynarodowych konkursów, jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Królowej Elżbiety w Brukseli.

×
Lee Kum-Sing

Lee Kum-Sing

Kanada

Piotr Paleczny

Polska

Przewodniczący Jury

Dyrektor Artystyczny IX Międzynarodowego konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego

Należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich. Laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Studia pianistyczne ukończył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Jana Ekiera. Olbrzymi wpływ na ostateczne ukształtowanie jego osobowości artystycznej wywarła również możliwość kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.

Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed Piotrem Palecznym drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie.

Zdobycie w towarzystwie Garricka Ohlsson’a oraz Mitsuko Uchidy - III Nagrody, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Poloneza oraz Nagrody im. Witolda Małcużyńskiego, zapoczątkowało karierę, którą artysta kontynuuje do dziś, prowadząc ożywioną działalność koncertową na wszystkich kontynentach.

Występował jako solista z tak renomowanymi orkiestrami jak: warszawska Filharmonia Narodowa, NOSPR, Orkiestra Chicagowska, Amerykańska Orkiestra Narodowa, Concertgebouw, Royal Philharmonic, Orkiestra Symfoniczna BBC, Yomiuri Nippon, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina, Orquesta Nacional de España.

Koncertował w słynnych salach jak Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Alice Tully Hall oraz w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Royal Festival Hall w Londynie, Festspielhaus w Salzburgu.

Prowadził kursy mistrzowskie miedzy innymi w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, Bordeaux, Paryżu, Freiburgu, Amsterdamie, Hamamatsu, Montevideo, Toronto, Kopenhadze, mieście Meksyku, Lugano i Warszawie.

Zyskał olbrzymie uznanie jako juror wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Warszawie, Leeds, Paryżu, Londynie, Cleveland, Toronto, Seulu, Moskwie, Salt Lake City, Minneapolis, Montrealu, Tel Aviv, Santander, Tokio, Kitzingen, Casablance, Pradze, Hamamatsu, Sendai, Genewie, Taipei, Shenzhen, Weimarze, Manchester, Los Angeles, Hilton Haed i w Takamatsu.

W lipcu 2007 przewodniczył pracom Jury słynnego konkursu pianistycznego w Cleveland, będąc tym samym pierwszym Polakiem, którego zaproszono do pełnienia funkcji Przewodniczącego Jury organizowanych w USA międzynarodowych konkursów pianistycznych.

5 listopada 2001 w Filharmonii Narodowej Piotr Paleczny był solistą Galowego Koncertu z okazji 100 lecia istnienia Filharmonii w Warszawie.

Płyta „The best of F.Chopin” – nagrana wraz z kwartetem „Prima Vista” dla firmy „DUX”, została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 1999”, a w grudniu 2002 r. nagranie to otrzymało status „Platynowej Płyty”.

Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego - Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W 1998 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pianiście tytuł naukowy profesora. Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu zaledwie dziesięciu lat pracy pedagogicznej, studenci prof. Piotra Palecznego zdobyli ponad 20 nagród i wyróżnień na międzynarodowych
i krajowych konkursach pianistycznych.

W styczniu 2010 - uroczystym koncertem w Sejmie RP, Piotr Paleczny zainaugurował Rok Chopinowski.

Artysta jest odznaczony wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”. We wrześniu 2005 roku artysta został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

×
Piotr Paleczny

Piotr Paleczny

Polska
Partnerzy konkursu

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego jest organizowany w ramach projektu pt. "Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne 2013-2014" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.