Jury VI Konkursu

Skład jury:

Profesor Jerzy Sulikowski

Polska

Przewodniczący Jury V Konkursu Pianistycznego
Studia pianistyczne odbył w Katowicach i Sopocie u Zbigniewa Śliwińskiego oraz w Paryżu u Suzanne Roche i Vlado Perlemutera. Jest laureatem I nagrody Międzyna-rodowego Konkursu Muzycznego w Genewie w 1967 r. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Chinach, na Kubie i w Japonii. Jest profesorem Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku, a przez 5 lat był profesorem Akademii Muzycznej Musashino w Tokio. Jest zapraszany jako wykładowca na letnie kursy pianistyczne m. in. do Wiednia i Duszników - Zdrój. Jego wychowankami są liczni lau-reaci konkursów pianistycznych. W 1986 roku zainicjował wznowienie Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

×
Profesor Jerzy Sulikowski

Profesor Jerzy Sulikowski

Polska

Profesor Regina Smendzianka

Koncertowała w ponad 30 krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Studia muzyczne ukończyła pod kierunkiem prof. Henryka Sztompki, wieloletniego ucznia I. J. Paderewskiego. Jest laureatką IV Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie (1949 r.). Dokonała wielu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych dla wytwórni polskich, holenderskich, włoskich, niemieckich i japońskich. Jest wieloletnim profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także kierownikiem Katedry Fortepianu tejże Uczelni. W latach 1972-73 pełniła funkcję rektora. Obecnie posiada tytuł Honorowego Profesora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Obok działalności artystycznej i dydaktycznej w kraju i za granicą (liczne kursy interpretacji, seminaria, wykłady m. in w Japonii, Meksyku, Finlandii, Danii, Niemczech, Wenezueli) uczestniczyła w pracach krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych (Warszawa, Moskwa, Tokio). Posiada wiele nagród artystycznych i odznaczeń panstwowych. W roku 1988 powołała do życia własną fundację - "Fundacja Reginy Smendzianki".

×
Profesor Regina Smendzianka

Profesor Regina Smendzianka

Profesor Zhou Guangren

Chiny

Urodziła się w Hanowerze. Lekcje gry na fortepianie pobierała w Szanghaju u Ding Shande, Mario Paci, Alfreda Marcusa i Bela Belai. Naukę kontynuowała w Central Conservatory of Music u Arama Tatuliana z Moskwy. Muzyczną karierę rozpoczęła wcześnie. Grała z Shanghai Municipal Orchestra, Central Philharmonic Orchestra w Pekinie i z Dresden Symphony Orchestra. Jako pierwsza chińska pianistka została wyróżniona nagrodą w międzynarodowym konkursie pianistycznym, podczas Światowego Pokojowego Festiwalu Młodych w Berlinie w 1951 roku i podczas Konkursu im. Schumanna w Zwickau w 1956 roku.
Od roku 1955 rozpoczęła działalność na wydziale fortepianu w Central Conservatory of Music w Pekinie. W latach 1986-1992 pełniła funkcję dziekana Wydziału Fortepianu. Zhou Guangren brała udział w obradach jury prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych w USA, Francji, Norwegii, Chile, Izraelu, Anglii i Japonii. Goszcząc w Stanach Zjednoczonych prowadziła wykłady na 29 uniwersytetach. Była organizatorem i przewodniczącą jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Chinach w 1994 roku. Latem 1995 roku wystąpiła w Londynie z Koncertem A - dur Mozarta, grając z Britten-Pears Orchestra.
Przez ostatnie dziesięciolecie Zhou Guangren poświęciła się popularyzacji muzyki fortepianowej w Chinach. Założycielka dwóch Dziecięcych Szkół Fortepianu, organizatorka konkursów, serii koncertów muzyki fortepianowej w Sali Koncertowej w Pekinie. Redaktor naczelna magazynu "Piano Artistry". Przez rząd chiński uhonorowana tytułami: "Best Cultural Worker", "National Best Educator", a także "May First Labour Medal ".

×
Profesor Zhou Guangren

Profesor Zhou Guangren

Chiny

Profesor Andrzej Jasiński

Polska

Urodził się w 1936 r. w Częstochowie, gdzie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Stefanii Borkowskiej. W latach 1952-59 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Władysławy Markiewicz (dyplom z odznaczeniem). W latach 1960-61 studiował w Paryżu u prof. Magdy Tagliaferro. Występował w kraju i za granicą (w byłym ZSRR, Czechosłowacji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Ameryce Płd.).
Od 1961 r. pracuje jako pedagog w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1972-95 był kierownikiem Katedry Fortepianu. W latach 1979-82 prowadził klasę fortepianu w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie. Jest jurorem licznych konkursów pianistycznych (np. Warszawa, Bruksela, Tokio) i prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą - od 10 lat w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu, czy w Szkole Pianistycznej we Włoszech.

×
Profesor Andrzej Jasiński

Profesor Andrzej Jasiński

Polska

Profesor Yoheved Kaplinsky

USA

Yoheved Kaplinsky muzyczną karierę rozpoczęła od zdobycia nagrody na Międzynarodowym Konkursie im J. S. Bacha w Waszyngtonie. Ta pochodząca z Izraela pianistka pobierała nauki u Ilony Vince w Akademii Muzycznej w Tel-Awiwie. Następnie jako stypendystka rozpoczęła studia w Juilliard School u Irwin Freundlich. Oddana pracy naukowej wkrótce otrzymała tytuł doktora. W tym czasie zdobyła również szereg nagród za naukowe i pianistyczne osiągnięcia.
W Stanach Zjednoczonych zasłynęła z niezapomnianych recitali, koncertów muzyki kameralnej, a także tych granych z orkiestrą, w takich miastach jak Nowy Jork, Chicago, Filadelfia, Waszyngton. Doceniona za wyjątkową wrażliwość, umiejętność zgłębienia i opanowania techniki gry na fortepianie, Kaplinsky zapraszana jest do prowadzenia wykładów i ćwiczeń w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i na dalekim Wschodzie. Obecnie wykłada w klasie fortepianu w Juilliard School w Nowym Jorku. Od roku 1993 uczy także w Tel Hai Summer Institute w Izraelu, a w 1995 roku dołączyła do wykładowców Bowdoin Music Festival w Maine.

×
Profesor Yoheved Kaplinsky

Profesor Yoheved Kaplinsky

USA

Profesor Vladimir Krainev

Niemcy

Wybitny pianista i profesor fortepianu. Jego zdolności muzyczne zostały odkryte już we wczesnym dzieciństwie przez nauczycieli szkoły muzycznej w Charkowie. Naukę kontynuował w centralnej szkole muzycznej przy Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, by następnie podjąć naukę w klasie wielkiego muzyka Henryka Neuhausa w Konserwatorium Czajkowskiego. Po ukończeniu Konserwatorium, podjął studia pod przewodnictwem sławnego pianisty Stanisława Neuhausa (syna Henryka).
Pianistyczną karierę rozpoczął do zdobycia pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach w Lizbonie i Leeds (Anglia), a także zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie w 1970 roku. Liczne występy wraz ze sławnymi orkiestrami, znakomitymi dyrygentami i wybitnymi solistami pozwoliły poznać Vladimira Kraineva jako wielkiego muzyka.
Naturalną konsekwencją działalności artystycznej stała się dla Kraineva praca pedagogiczna. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Hanowerze. W jego klasie uczy się 29 młodych pianistów z m. in. Rosji, Francji, Niemiec, Chin i Korei. Wielu z nich jest już laureatami prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Od wielu lat Vladimir Krainev organizuje serię koncertów w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, zatytułowanych: "Vladimir Krainev zaprasza ".

×
Profesor Vladimir Krainev

Profesor Vladimir Krainev

Niemcy

Profesor Dominique Merlet

Francja

Ceniony profesor, związany uprzednio z Conservatoire National Superieur de Paris, obecnie zaś z Konserwatorium w Genewie. Uczeń Roger-Ducasse'a, Nadii Boulanger i Louisa Hiltbranda, dał się poznać światu jako wybitny pianista. Trzykrotnie nagrodzony "Pierwszą Nagrodą" w Paryskim Konserwatorium, jest również zwycięzcą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu w Genewie.
W trakcie muzycznej kariery współpracował z dyrygentami światowej sławy, w gronie których znaleźli się Charles Munch, Paul Paray, Armin Jordan, Sergiu Comissiona. Jego nagrania uhonorowano nagrodami: "Grand Prix du Disque" i "Diapason d'Or".
Dominique Merlet znany jest na całym świecie nie tylko ze swoich koncertów i recitali, ale także z działalności pedagogicznej, prowadzonych wykładów i klas mistrzowskich. Studenci z jego klasy są laureatami wielu znaczących konkursów pianistycznych.
Merlet jest Przewodniczącym Międzynarodowej Fundacji Nadii i Lili Boulanger, posiada tytuł Honorowego Europejskiego Przewodniczącego EPTA i wielokrotnie uczestniczy w pracach jury na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Francuskie Ministerstwo Kultury, doceniając imponujące dokonania i osiągnięcia pianisty, przyznało mu tytuł "Officier des Art Et des Lettres ".

×
Profesor Dominique Merlet

Profesor Dominique Merlet

Francja

Profesor Sergio Perticaroli

Włochy

Urodził się w Rzymie. Wykształcenie zdobył w Konserwatorium Santa Cecilia u profesora Renzo Silvestriego. Zdobycie I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Genewie w roku 1950 i nagrody Busoniego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Busoniego w Bolzano w 1952 roku, zapoczątkowało jego pianistyczną karierę nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie.
Od 1954 roku koncertował w wielu krajach Europy, we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Grał w najbardziej znanych i prestiżowych centrach muzycznych, takich jak La Scala, Filharmonia Berlińska, Konzerthaus w Wiedniu czy Tonhalle w Zurychu, pod batutš Maazela, Celibidache, Abbado, Giullini, Jochuma i innych.
W 1959 roku, podczas wizyty w Kairze, Perticaroli poznał Arama Chaczaturiana, z którym wyruszył w trasę koncertową po krajach Orientu. Na zaproszenie Johna Barbirollego przygotował i zrealizował koncerty wraz z Hallz Orchestra w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Anglii, grając pod batutą Maestra Barbirollego.
Sergio Perticaroli jest również aktywnym, zaangażowanym w pracę ze studentami, pedagogiem, kierownikiem Wydziału Fortepianu na Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie. Od 1977 roku prowadzi kursy mistrzowskie w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu.

×
Profesor Sergio Perticaroli

Profesor Sergio Perticaroli

Włochy

Profesor Yuko Yamaoka

Japonia

Urodziła się w Fukuoka w zachodniej Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat, dzięki zaangażowaniu matki - jej pierwszego nauczyciela. Kolejnymi profesorami, rozwijajšcymi talent Yamaoki byli prof. Yoichiro Miyake, Leo Sirota i Kazuko Yasukawa. W ósmym roku życia pianistka zagrała Koncert A - dur, K. 488 Mozarta wraz z Japońską Orkiestrą Radiową. Jako jedenastoletnia dziewczynka uczestniczyła w recitalach, by następnie jako solistka grać z orkiestrami, zespołami muzyki kameralnej i brać udział w nagraniach radiowych. Zdobywczyni nagrody 20. Japońskiego Konkursu Muzycznego w 1951 roku. Odznaczona przez rząd francuski "Chevalier de L'Ordre des Arts et des Lettres" w 1983 roku i "Officier dans L'Ordre des Arts et des Letters" w 1998 roku. Uhonorowana Nagrodą Kultury w Jokohamie w 1990 roku.
Yuko Yamaoka zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Pełni ważne obowiązki w organizacjach społecznych. Jest członkiem Rady Edukacji w Jokohamie (1996 - 2003), członkiem zarządu Fundacji Promocji Kultury w Jokohamie, instruktorem na Uniwersytecie Toho Gauken i w Junior College, członkiem zarządu Stowarzyszenia Japońskich Nauczycieli Klasy Fortepianu, przewodniczącą zarządu Międzynarodowego Koncertu Pianistycznego w Jokohamie i przedstawicielką Yamate Geteza Piano Festival.

×
Profesor Yuko Yamaoka

Profesor Yuko Yamaoka

Japonia

Piotr Paleczny

Polska

Przewodniczący Jury

Dyrektor Artystyczny IX Międzynarodowego konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego

Należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich. Laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Studia pianistyczne ukończył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Jana Ekiera. Olbrzymi wpływ na ostateczne ukształtowanie jego osobowości artystycznej wywarła również możliwość kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.

Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed Piotrem Palecznym drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie.

Zdobycie w towarzystwie Garricka Ohlsson’a oraz Mitsuko Uchidy - III Nagrody, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Poloneza oraz Nagrody im. Witolda Małcużyńskiego, zapoczątkowało karierę, którą artysta kontynuuje do dziś, prowadząc ożywioną działalność koncertową na wszystkich kontynentach.

Występował jako solista z tak renomowanymi orkiestrami jak: warszawska Filharmonia Narodowa, NOSPR, Orkiestra Chicagowska, Amerykańska Orkiestra Narodowa, Concertgebouw, Royal Philharmonic, Orkiestra Symfoniczna BBC, Yomiuri Nippon, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina, Orquesta Nacional de España.

Koncertował w słynnych salach jak Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Alice Tully Hall oraz w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Royal Festival Hall w Londynie, Festspielhaus w Salzburgu.

Prowadził kursy mistrzowskie miedzy innymi w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, Bordeaux, Paryżu, Freiburgu, Amsterdamie, Hamamatsu, Montevideo, Toronto, Kopenhadze, mieście Meksyku, Lugano i Warszawie.

Zyskał olbrzymie uznanie jako juror wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Warszawie, Leeds, Paryżu, Londynie, Cleveland, Toronto, Seulu, Moskwie, Salt Lake City, Minneapolis, Montrealu, Tel Aviv, Santander, Tokio, Kitzingen, Casablance, Pradze, Hamamatsu, Sendai, Genewie, Taipei, Shenzhen, Weimarze, Manchester, Los Angeles, Hilton Haed i w Takamatsu.

W lipcu 2007 przewodniczył pracom Jury słynnego konkursu pianistycznego w Cleveland, będąc tym samym pierwszym Polakiem, którego zaproszono do pełnienia funkcji Przewodniczącego Jury organizowanych w USA międzynarodowych konkursów pianistycznych.

5 listopada 2001 w Filharmonii Narodowej Piotr Paleczny był solistą Galowego Koncertu z okazji 100 lecia istnienia Filharmonii w Warszawie.

Płyta „The best of F.Chopin” – nagrana wraz z kwartetem „Prima Vista” dla firmy „DUX”, została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 1999”, a w grudniu 2002 r. nagranie to otrzymało status „Platynowej Płyty”.

Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego - Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W 1998 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pianiście tytuł naukowy profesora. Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu zaledwie dziesięciu lat pracy pedagogicznej, studenci prof. Piotra Palecznego zdobyli ponad 20 nagród i wyróżnień na międzynarodowych
i krajowych konkursach pianistycznych.

W styczniu 2010 - uroczystym koncertem w Sejmie RP, Piotr Paleczny zainaugurował Rok Chopinowski.

Artysta jest odznaczony wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”. We wrześniu 2005 roku artysta został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

×
Piotr Paleczny

Piotr Paleczny

Polska
Partnerzy konkursu

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego jest organizowany w ramach projektu pt. "Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne 2013-2014" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.