Pięć gwiazdek w rankingu konkursów Fundacji Alink-Argerich od 2007 roku
2001 Rokiem Paderewskiego
Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Komitet Honorowy Konkursu
Krystian Zimerman

Krystian Zimerman

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki

Antoni Wit

Antoni Wit

Vladimir Ashkenazy

Vladimir Ashkenazy

Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski

Edward Równy

Edward Równy

Jan Ekier

Jan Ekier

Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa

Waldemar Dąbrowski

Waldemar Dąbrowski

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Koncerty Laureatów odbywają się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Transmisję online z IX Konkursu oglądało około 23 000 internautów z 180 krajów.

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

10-24 listopada 2019

Celem organizacji XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego jest:

  • Uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty-wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu.
  • Promocja młodych utalentowanych pianistów.
  • Propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce.
  • Promocja laureatów i polskiej kultury na świecie (jedną z form nagród są koncerty i recitale w Polsce, krajach Europy i USA).

Organizatorami Konkursu są:

Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego

Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego

przy współudziale:

  • Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Miasta Bydgoszczy

 

X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy 6-20 listopada 2016

W dniach 6-20 listopada 2016 roku odbył się w Bydgoszczy X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.

Komitet Honorowy X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego  im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy: Vladimir ASHKENAZY , Waldemar DĄBROWSKI, Aleksander  KWAŚNIEWSKI, Jerzy MAKSYMIUK, Krzysztof PENDERECKI, Gen. Edward ROWNY, Lech WAŁĘSA, Antoni  WIT, Krystian ZIMERMANoraz śp. Jan EKIER, Wojciech KILAR.

Celem X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego było uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu, promocja utalentowanych pianistów, propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce oraz promocja laureatów, jak i polskiej kultury na świecie.

W Konkursie mogą brać udział pianiści wszystkich narodowości urodzeni w latach 1984-2000.
W maju, czerwcu i lipcu 2016 odbyły się eliminacje do XMKP w Moskwie, Bresci, Londynie, Nowym Jorku, Tokio, Wiedniu oraz Warszawie. Pianiści, którzy nie mogli wziąć udziału w preselekcjach mogli wysłać nagranie DVD. Zgodnie z Regulaminem Konkursu (VI. #1), spośród 164 aplikacji, decyzją Jury do udziału w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego zakwalifikowanych zostało 56 pianistów z 19 krajów, a ostatecznie wystąpiło 47 pianistów z 16 krajów.

Konkurs rozpoczął 6 listopada 216 Koncertem Inauguracyjnym w Sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. Wystąpił Alexander Gadjiev, zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (Japonia, 2015) wraz z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego pod batutą Marka Pijarowskiego. W programie usłyszeliśmy trzeci Koncert Sergiusza Prokofieva, Humoreskę koncertową Ignacego Jana Paderewskiego, III Symfonię Wrześniową Wojciecha Kilara.

Konkurs składał się z 4 etapów, przesłuchania do I, II i III etapu odbyły się w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, w I etapie repertuar dowolny, w II etapie obowiązkowe wykonanie utworów Paderewskiego, w Półfinale w części recitalowej, pianiści zobowiązani byli zagrać utwór Zbigniewa Bargielskiego Scrabble, napisany specjalnie na zamówienie X Konkursu im. Paderewskiego oraz koncert Mozarta z Capellą Bydgostiensis. Finaliści wykonali wybrane przes siebie koncerty fortepianowe z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, pod batuta Tadeusza Strugały.

Konkurs miał charakter międzynarodowy, odbywa się co trzy lata. Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, przy współorganizacji Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego. X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz sponsorów prywatnych.

Rolę promotora Międzynarodowych Konkursów im. I. J. Paderewskiego, Bydgoszczy, Polski w świecie spełnia holenderska Alink-Argerich Foundation, grupująca najważniejsze światowe konkursy pianistyczne. Konkurs im. Paderewskiego jest członkiem tej Fundacji od 2004 roku. W kwietniu 2010 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Paderewskiego został przyjęty do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Promocją MKP zajmuje się również Towarzystwa Paderewskiego powstałe z naszej inicjatywy w Los Angeles oraz Tokio, służąc jako źródło informacji i organizator recitali dla laureatów.

Przesłuchania X Międzynarodowego Konkursu ego im. Paderewskiego obejrzało 4000 melomanów w salach koncertowych Akademii i Filharmonii. Konkurs transmitowany był na stronie www.konkurspaderewskiego.pl, ilość wejść na transmisję na żywo przekroczyła 80000, co stanowi 631 486 minut.

Członkami Międzynarodowego JURY byli: Piotr PALECZNY (Polska, Przewodniczący Jury/Dyrektor Artystyczny), Jury X Konkursu: Dmitri Alexeev, Rosja, Pobłocka Ewa, Polska, Soo-Jung Shin, Korea Raekallio Matti, Finlandia, Sulikowski Jerzy, Polska, Ungar Tamas, Węgry, Vardi Arie, Izrael, Francisco Cruz Plaza z Hiszpanii.

X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny wygrał Hyuk Lee z Korei, II nagrodę zdobył Jakub Kuszlik, III Nagrodę zdobyła Svetlana Andreeva, wyróżnienia zdobyły Elżbieta Bilicka oraz Dina Ivanova. Konkurs zakończył się Koncertami Laureatów w Bydgoszczy oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

10-24 listopada 2019

ZOBACZ KALENDARIUM

Partnerzy konkursu
AM

AM

FP

FP

asd

asd

PTNA

PTNA

YAMAHA

YAMAHA

Liszt Competition

Liszt Competition

Michael Moran

Michael Moran

Kawai

Kawai

Fazioli

Fazioli

ST

ST

WFIMP

WFIMP

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. PARTNEREM Konkursu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.