Ignacy Jan Paderewski

IGNACY JAN PADEREWSKI (1860 – 1941)

jan-ignacy-paderewskiUrodził się 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Kształcił się w warszawskim konserwatorium, a także w Berlinie i Wiedniu u Teodora Leszetyckiego. W 1888 roku odnósł wielki sukces pianistyczny w Paryżu, w następnych latach w Niemczech i Anglii. Od roku 1891 koncertował z wielkim powodzeniem w Ameryce. W 1899 roku osiadł w Szwajcarii, kontynuując objazdy artystyczne.

W czasie pierwszej wojny światowej, wraz z Henrykiem Sienkiewiczem organizował Polski Komitet Ratunkowy, następnie rozwijał w Stanach Zjednoczonych ożywioną dzałalność patriotyczną na rzecz Polski. W 1918 roku przybywa do kraju, zostaje prezesem rady ministrów i podpisuje traktat wersalski. Ustępuje z życia politycznego w 1920 roku i rozpoczyna ponownie koncerty w Anglii i Stanach Zjednoczonych. W swojej posiadłości w Riond Bosson w Szwajcarii kształci młodych pianistów. Obejmuje naczelną redakcję przy wydaniu dzieł Chopina przez Instytut Fryderyka Chopina. Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku. Pochowane na cmentarzu Arlington w Waszyngtonie prochy zostały w roku 1992 sprowadzone do Polski i złożone w Katedrze w Warszawie.

Twórczość kompozytorska Paderewskiego przypada na lata 1877-1921 i obejmuje utwory fortepianowe (koncert, fantazja polska, sonata, trzy cykle wariacji, Album tatrzański, drobniejsze utwory), symfonię h-moll, sonatę skrzypcową i operę Manru.

Partnerzy konkursu
AM

AM

FP

FP

asd

asd

PTNA

PTNA

YAMAHA

YAMAHA

Liszt Competition

Liszt Competition

Michael Moran

Michael Moran

Kawai

Kawai

Fazioli

Fazioli

ST

ST

WFIMP

WFIMP

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. PARTNEREM Konkursu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.