Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa Ignacy Jan Paderewski

10.11.2019 17:00-24.11.2019 19:00

 

Powstała w 2009 roku Grupa Twórcza SYMFONIA działa w ramach Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Zorganizowaliśmy już bez mała 20 wystaw malarskich, poświęconych muzyce i twórczości polskich kompozytorów (Chopin, Kolberg, Lutosławski, Paderewski, Moniuszko) oraz wydaliśmy siedem wysoko cenionych, profesjonalnych katalogów. Naszym mottem była i jest „synteza sztuk” rodem z romantycznej tradycji Correspondance des arts, która stała się busolą i drogowskazem dla poczynań artystycznych Grupy. O tym, jak bliskie są związki malarstwa z muzyką, świadczą takie określenia, jak: kompozycja, rytm, kontrast, dynamika, statyka, tonacja, harmonia, dysonans… Oczywiście każdy z twórców na swój sposób konkretyzuje – według własnych kryteriów wyobraźni, w swej niepowtarzalnej poetyce, stylistyce oraz dynamice twórczej – to trudne zadanie projekcji jednej sztuki (muzyki) na drugą (malarstwo). Przy czym nie chodzi rzecz jasna o ilustrowanie muzyki w malarstwie, ale o przekazanie i wyobrażenie emocji, jakie ona wywołuje u artysty.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaliśmy ekspozycję poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wystawa uzyskała Patronat Narodowy Prezydenta Andrzeja Dudy w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Część tej wystawy prezentujemy podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w foyer wspaniałej Filharmonii noszącej imię Mistrza Ignacego Jana. Naszą twórczością chcieliśmy pokazać, jak ważna jest rola artystów (muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, poetów, literatów, twórców baletu) w życiu Narodu. Sztuka koi namiętności, wprowadza harmonię oraz piękno w sercach ludzkich. Inspiruje. W trudnych czasach, w jakich żył Ignacy Jan Paderewski, wzniósł się on ponad podziały i spory, odwołując się do wyższych ideałów: jedności, poświęcenia i pracy dla wspólnej sprawy. Był człowiekiem utalentowanym, ale też wybitnym Mężem Stanu. Rola, jaką odegrał w naszej historii, jest nie do przecenienia – był najwspanialszym Ambasadorem Polski w świecie. Również my, działając na niwie artystycznej w ramach Grupy SYMFONIA, chcemy zbiorowym wysiłkiem wiele dokonać dla sztuki w Ojczyźnie, kontynuując dzieło naszego Wielkiego Poprzednika.

Anna Forycka-Putiatycka
Barbara Bielecka-Woźniczko

 

Szczegóły

Start:
10.11.2019 17:00
Koniec:
24.11.2019 19:00
Partnerzy konkursu
AM

AM

FP

FP

asd

asd

PTNA

PTNA

YAMAHA

YAMAHA

Liszt Competition

Liszt Competition

Michael Moran

Michael Moran

Kawai

Kawai

Fazioli

Fazioli

ST

ST

WFIMP

WFIMP

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. PARTNEREM Konkursu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.