Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • Wydarzenie minęło.

UKRAIŃSKA MŁODOŚĆ PADEREWSKIEGO

20.10.2017

Szanowni Państwo

Jesiennym spotkaniem w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego rozpoczniemy

Nowy Sezon Artystyczny 2017/2018,

uczcimy 4. rocznicę śmierci Felicji Gwincińskiej, wieloletniej Prezes Towarzystwa Muzycznego

oraz 157. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Zapraszamy w piątek, 20 października 2017 o godzinie 17.00

sala koncertowa  Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego

ul. Skargi 7, Bydgoszcz

 

WYKŁAD pt. Rodzina Ignacego Paderewskiego i jego lata młodzieńcze na Ukrainie

dra h. c. Jerzego Stankiewicza, wiceprezesa Zarządu Oddziału Krakowskiego ZKP

Młodzieńczy okres życia Paderewskiego od Kuryłówki, poprzez Winnicę i Żytomierz do wyjazdu do Warszawy. Temat ukazujący aktualny stan wiedzy i pamiątek materialnych po Paderewskich na dzisiejszej Ukrainie.

Jerzy Stankiewicz fot. Lady Camilla Panufnik-www

 

Fot. Lady Camilla Panufnik

Jerzy Stankiewicz (ur. w Wilnie), muzykolog i historyk, (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński). Jako prezes (w latach 1994-2016) i wiceprezes (od stycznia 2016 r.) zarządu Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich zajmuje się promocją polskiej muzyki współczesnej w kraju i za granicą. Życiem i twórczością Paderewskiego interesuje się od czasu seminarium dr E. Dziębowskiej, która w Instytucie Muzykologii UJ utworzyła Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I. J. Paderewskiego. Odbył podróże po Podolu śladami Paderewskiego (Winnica, Żytomierz). Pracował w Muzeum Paderewskiego w Morges (pod opieką Mme Rity Rosenstiel) nad dokumentami źródłowymi.

 

DSCN0543w    DSCN0548w

DSCN0546w

RECITAL pieśni Ignacego Jana Paderewskiego

w wykonaniu

Kamili Kułakowskiej, sopran

przy fortepianie Dorota Kuczyńska

Kamila Kułakowska - zdjęciewww  Dorota Kuczyńska - zdjęcie

Kamila Kułakowska (sopran) – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: prof. Ch. Hampe (Karlsruhe), prof. Ch. Elssnera (Drezno) oraz prof. H. Łazarską (Wiedeń). Jest laureatką wielu konkursów wokalnych.  Debiutowała partią Papageny w Berlinie w roku 2004. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występuje na scenach zarówno w kraju jak i poza jego granicami (Austrii, Bułgarii, Holandii, Niemiec, Rumunii, Szwecji).

Dorota Kuczyńska – pianistka-kameralistka, korepetytor wokalny, absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego i prof. Marii Murawskiej.  Jako akompaniator bierze udział w wielu konkursach i kursach wokalnych, m in. prowadzonych przez: maestrę Fedorę Barbieri, prof. Helenę Łazarską, maestrę Marię Fołtyn, prof. Jadwigę Rappé, prof. Petera Tschaplika, Janusza Monarchę, prof. Piotra Bednarskiego, prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Leonarda Mroza, maestrę Teresę  Żylis – Gara, maestrę Stefanię Toczyską.. Od 2012 r. współpracuje  z prof. Uwe Heilmannem na letnich Międzynarodowych Kursach dla Wokalistów. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju, a także za granicą.

 

W programie:
FRYDERYK CHOPIN:
1. Życzenie
2. Śliczny chłopiec
3. Piosenka litewska
4. Gdzie lubi
5. Mazurek g-moll op. 24 nr 1 (fortepian)

IGNACY JAN PADEREWSKI:
1. Naguere,
2. Ton coeur,
3. Chanson d’amour (fortepian),
4. Gdy ostatnia róża zwiędła,
5. Szumi w gaju brzezina,
6. Chłopca mego mi zabrali,
7. Piosnka dudarza.

 

DSCN0557w  DSCN0551w

DSCN0560w   DSCN0556w

Szczegóły

Data:
20.10.2017
Time:
17:00-18:30

Miejsce

Sala koncertowa Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego
ul. Skargi 7, Bydgoszcz, 85-018 Polska
+ Google Map
Partnerzy konkursu

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego jest organizowany w ramach projektu pt. "Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne 2013-2014" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.