Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

1st STAGE

11.11.2019 09:00-14.11.2019 21:00

I STAGE

November 11th – 14th, 2019

 

45 participants

 25-30 minutes

concert hall of the Nowowiejski Music Academy

Bydgoszcz, Gdańska Street No. 20

 

November 11th, 2019 – the beginning of the I stage audition

November 14th, 2019 – the announcement of the I stage results

 

 

November 11th, 2019

1) 10.00 – 10.30 PIERDOMENICO  Leonardo – Włochy/Italy

2) 10.30 – 11.00 BELYAVSKY Sergey – Rosja/Russia

3) 11.00 – 11.30 KOZÁK Marek –Republika Czeska/Czech Republic

4) 11.30 – 12.00 LIU  Tianyuan – Chiny/China

break  (30 min.)

5) 12.30 – 13.00 OTA Saya  – Japonia/Japan                      

6) 13.00 – 13.30 PACHOLEC  Kamil – Polska/Poland

7) 13.30 – 14.00 CAO  Bolai – Chiny/China

lunch break

8) 16.30 – 17.00 KRZYŻOWSKI  Mateusz – Polska/Poland

9) 17.00 – 17.30 NIIRO Kana – Japonia/Japan                   

10) 17.30 – 18.00 HAO Yilei – Chiny/China

break (30 min.)

11) 18.30 – 19.00 BYRDY  Łukasz – Polska/Poland

12) 19.00 – 19.30 LYNOV  Philipp – Rosja/Russia

13) 19.30 – 20.00 KIM  Saetbyeol – Republika Korei/ Republic of Korea

 

November 12th, 2019

14) 10.00 – 10.30 YOO  Se-Hyeong – Republika Korei/ Republic of Korea

15) 10.30 – 11.00 WIECZOREK Marcin – Polska/Poland

16) 11.00 – 11.30 ZHANG Yunling – Chiny/China

17) 11.30 – 12.00 CHEN  Xuehong – Chiny/China

break  (30 min.)

18) 12.30 – 13.00 HA Gyu Tae – Republika Korei/ Republic of Korea

19) 13.00 – 13.30 ROH Hyun Jin – Republika Korei/ Republic of Korea

20) 13.30 – 14.00 ONODA Arisa – Japonia/Japan                       

lunch break

21) 16.30 – 17.00 MURADOV  Rustam – Rosja/Russia

22) 17.00 – 17.30 KIM Seunghui  – Republika Korei/ Republic of Korea                 

23) 17.30 – 18.00 MIZUMURA  Shogo – Japonia/Japan

break (30 min.)

24) 18.30 – 19.00 PAPOIAN Ilia – Rosja/Russia        

25) 19.00 -19.30 HSU Ting Chia – Tajwan/Taiwan

26) 19.30 – 20.00 KHOMICHKO  Anna – Rosja/Russia

 

November 13th, 2019

27) 10.00 – 10.30 HSU Yun Chih – Tajwan/Taiwan

28) 10.30 – 11.00 SMIRNOVA  Alina – Rosja/Russia

29) 11.00 – 11.30 SZAŁUCKA Anna – Polska/Poland

30) 11.30 – 12.00 STARK  Jonas – Niemcy/Germany

break  (30 min.)

31) 12.30 – 13.00 FURUMI Yasuko – Japonia/Japan

32) 13.00 – 13.30 WON JongHo – Republika Korei/ Republic of Korea

33) 13.30 – 14.00 OVCHARENKOIlia – Ukraina/Ukraine  

lunch break

34) 16.30 – 17.00 ZHDANOV Denis – Ukraina/Ukraine

35) 17.00 – 17.30 SHIGEMORI Kotaro – Japonia/Japan

36) 17.30 – 18.00 KULIKOVA  Polina – Rosja/Russia

break  (30 min.)

37) 18.30 – 19.00 KA Joo Yeon – Republika Korei/ Republic of Korea          

38) 19.00 -19.30 GORANKO  Joanna  – Polska/Poland

39) 19.30 – 20.00 HIRAKAWA Aya – Japonia/Japan

 

November 14th, 2019

40) 10.00 – 10.30 LI Gen – Chiny/China

41) 10.30 – 11.00 KISELEVA Daria – Rosja/Russia

42) 11.00 – 11.30 LEE Linda – Republika Korei/ Republic of Korea

43) 11.30 – 12.00 SATO Motohiro – Japonia/Japan

przerwa  (30 min.)

44) 12.30 – 13.00 MOSSAKOWSKI Michał – Polska/Poland

45) 13.00 – 13.30 MARKOVA  Hristeya – Bułgaria/Bulgaria

 

Results of the I stage – November 14th, 2019 – about 6 p.m.

 

Details

Start:
11.11.2019 09:00
End:
14.11.2019 21:00

Venue

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego
Gdańska 20
Bydgoszcz, Polska
+ Google Map
Partnerzy konkursu
AM

AM

FP

FP

asd

asd

PTNA

PTNA

YAMAHA

YAMAHA

Liszt Competition

Liszt Competition

Michael Moran

Michael Moran

Kawai

Kawai

Fazioli

Fazioli

ST

ST

WFIMP

WFIMP

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. PARTNEREM Konkursu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.